Cena zásnubního prstenu – kolik si na něj připravit?

Žádost o ruku a zásnubní prsten. To jsou dva prvky jediného celku, které patří zkrátka neodmyslitelně k sobě. Výběr zásnubního prstenu však klade na muže nemalé požadavky.

Je totiž důležité „trefit“ správnou velikost a zároveň vybrat takový model, který milovanou partnerku potěší a bude jeho vzhledem natolik okouzlená, že jej nebude chtít sundat z prstu. Jednoduchým úkolem však není ani volba vhodné cenové hladiny.

Cena zásnubního prstenu

Víte, kolik peněz si připravit na koupi zásnubního prstenu?

Volit levný nebo raději drahý prsten?

Když už má muž přibližnou představu o tom, jak by měl zásnubní prsten vypadat, je postaven před nelehké rozhodnutí, a to určit, kolik peněz za něj utratit. Poučka převzatá z USA říká, že muž by měl do zásnubního prstenu investovat tři měsíční platy. Zlí jazykové tvrdí, že tuto poučku vymyslely ženy, v praxi je jí tak řídí jen málokdo.

Příliš levný šperk může vnímat snoubenka negativně a může si to vyložit tak, že na ní chce partner „šetřit“. V tomto případě také vzniká vyšší riziko, že model z té nejlevnější cenové skupiny bude mít pochybnou kvalitu, obzvláště pokud k němu není vystaven například certifikát pravosti diamantu nebo je vyroben z levnějších materiálů.

Ale ani opačný extrém není bez rizika. Pokud si to muž nemůže dovolit a utratí za prsten několik měsíčních platů, může mu to způsobit opravdu závažné finanční potíže, které mohou posléze narušit i samotné předsvatební přípravy. Jestliže totiž muž vynaloží na nákup zásnubního prstenu značnou část svých volných prostředků, bude posléze řešit nedostatek peněz za zařizování svatby, která rovněž nebývá levnou záležitostí. Už vůbec se pak nedoporučuje kvůli nákupu prstenu zadlužit.

Před nákupem by tak měl každý muž mimo jiné reálně zvážit své finanční možnosti. Ideálním řešením je proto takzvaná zlatá střední cesta.

A kolik tedy stojí zásnubní prsten?

Rozdíly v cenách jednotlivých zásnubních prstenů mohou dosahovat desetitisícových částek. Nejvyšší vliv má pochopitelně použitý materiál a celková gramáž šperku, druh a velikost kamene, náročnost zpracování.

Vůbec nejžádanější jsou zlaté zásnubní prsteny s diamantem. Ty nejlevnější lze v současnosti pořídit v rozmezí od 2.500 do 5.000 Kč, a to v případě žlutého, bílého i růžového zlata. Nutno ovšem podotknout, že drtivá většina těchto šperků představuje velice jednoduchý kroužek, který je osazen jediným menším diamantem. Přesto se jedná o prsten, který ocení nejedna o ruku požádáná žena.

Ten, kdo touží po zlatém prstenu, který je zdobnější nebo je osazen více kameny, by měl počítat s částkou od 10.000 Kč výše. V této hladině již není problém sehnat prstýnek masivnější, s rytou či plastickou výzdobou a s větším množstvím kamenů. A takto lze postupovat do vyšších sfér, kdy ty nejluxusnější šperky dosahují několikasettisícových částek. Zde se však již jedná o skutečné skvosty s brilianty úctyhodného množství a počtu karátů, které mohou být zároveň vhodnou investicí do budoucna.

Dražší zásnubní prsten s diamanty

Na prsten osázený více diamanty si připrate vyšší desítky tisíc korun

Podstatně draží než zlato je platina. Nejlevnější zásnubní prsteny z tohoto prestižního kovu začínají na částce 15.000 Kč, přestože se vesměs jedná o velmi jednoduché kroužky osazené některým z levnějších kamenů – ametystem, zirkonem a dalšími. Rozhodně za tuto cenu nepořídíte platinový prsten s briliantem. Většina platinových prstenů se totiž pohybuje v desetitisícových až statisícových hodnotách, kdy kromě váhy kovu a složitosti provedení opět rozhoduje i osazení kameny.

Na druhé straně cenového spektra se nachází zásnubní prsteny z chirurgické oceli, titanu a stříbra. I v případě osazení pravými diamanty jsou stále dostupnější než jejich sourozenci ze zlata a platiny. Bohatě zdobený stříbrný šperk osazený zirkonem nebo krystalem Swarovski lze sehnat již za cca 1.500 Kč, u ocelových a titanových prstenů bez briliantu není problém se dostat dokonce i hluboko pod hranici 1.000 Kč.

Obecně platí, že cenu zásnubního prstenu do značné míry určuje právě osazení briliantem, kdy záleží na jeho brusu a velikosti, respektive počtu karátů. Alternativou nemusí být pouze jeho syntetická náhrada v podobě zirkonu, ale existují i velmi půvabné zásnubní šperky s ametystem, avanturinem, akvamarínem, opálem, labradoritem a mnoha dalšími kameny. Proto vybírejte také podle toho, jaké šperky či drahé kameny preferuje vaše partnerka.

Služby navíc přinesou dodatečnou úsporu

Nejedno klenotnictví nabízí zajímavé benefity a služby navíc, které mohou přinést budoucí finanční úsporu. Jedná se především o prodlouženou záruku a celoživotní servis zdarma. To může obnášet například pravidelnou kontrolu šperku, kdy se zjišťuje jeho stav a také to, zda kámen pevně sedí na svém místě.

Rovněž může jít o servis týkající se obnovení povrchu nebo změny povrchové úpravy (například z lesklé na matnou). Některé e-shopy poskytují zdarma změnu velikosti v případě, kdy je zásnubní prsten příliš velký či naopak malý. V případě nákupu online se jedná často o dopravu zdarma, která je u dražších prstenů samozřejmostí.

Máte o ceně zásnubního prstenu jasno?
Vyberte si prstýnek!

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.