function zobrazSkryj(idecko){ el=document.getElementById(idecko).style; el.display=(el.display == 'block')?'none':'block'; }

Jak sundat těsný prstýnek z oteklého prstu

Těsný prstýnek zaseknutý na prstu je noční můrou každé z nás. Představa řezání prstenu na pohotovosti se nejdříve zdá jako science fiction, které se vám rozhodně nemůže stát. Věřte ale, že to si říkaly všechny ženy, které tento nepříjemný zážitek absolvovaly.

Ráno si nasadíte váš oblíbený prsten a zdá se vám poněkud těsnější. Pro jistotu jej hned zkusíte sundat a znovu nasadit, abyste se ujistila, že “to půjde”. V hlavě se vám ale honí nepříjemné myšlenky, co dělat, když prstýnek nebude možné sundat později. Tyto představy v zápětí zaženete spolu s argumentem: “Když jsem ho přece nasadila, určitě půjde také dát dolů”.

Takto pozitivně to ale vždy dopadnout nemusí. Nesmíte zapomenout, že v průběhu dne je lidské tělo včetně rukou vystavováno námaze a v důsledku toho může otéci. Pokud se tak stane, když máte na rukou nasazen malý prsten, je problém rázem na světě. V tomto článku se podíváme na pár tipů, jak těsný prstýnek sundat.

Jak sundat malý prsten?

Abychom těmto problémům předešly, v první řadě nedoporučujeme takovýto prstýnek vůbec nosit. Pokud ale nějaký váš oblíbenec leží ve šperkovnici právě z tohoto důvodu, nesnažte se jej násilím nasadit, ale nejdříve vyhledejte zlatníka, který vám v některých případech může pomoci.

Samozřejmě nikoli s nasazením, ale s případným zvětšením prstenu.

Zachovejte klid

Prsten vám nejde sundat z prstu? Nejdůležitější je v takové stresové situaci zachovat klid. Přehnané nervování nepomůže ani vám, ani samotnému prstenu. Ve stresu máme tendenci řešit věci pod tlakem a to může způsobit i přehnanou snahu prstýnek sundat, což může být naopak velmi kontraproduktivní. Při častých a prudkých pohybech prst naopak začne čím dál více otékat a problém se prohlubuje.

Tekoucí voda a mýdlo

První pomocí při sundání těsného prstýnku je studená voda (někdo vše řešení nasliněním prstu), která jednak umožní zchlazení nateklého prstu, za druhé díky vodě prstýnek po prstu začne klouzat. Pokud se vám i tak nedaří, zkuste na prst nanést trochu mýdla, které rapidně zvýší šanci na sundání těsného prstýnku.

Vazelína a olej

V případě, že prsten nejde z prstu pomocí vody či mýdla sundat, zkuste sáhnout po něčem mastném, například po vazelíně či oleji. Pár kapek oleje aplikujte co nejblíže prstenu, a to i na zbytek prstu. Jemnými pohyby se pokuste olej pod prsten vmasírovat a zkuste jím pomalu otáčet tak, aby se olejíček dostal všude pod prsten.

Olejů můžete použít nespočet. Nemusíte se omezovat jen na oleje tělové, velkým pomocníkem při sundání malého kroužku vám mohou být i oleje, které najdete v kuchyni, ať už olej kokosový, rostlinný, či olivový.

Lepící páska nebo niť

Pokud voda ani olej nepomáhá, začíná jít do tuhého. Posledním stéblem, kterého se můžete chytit je věčný pomocník v mnoha ohledech, a to konkrétně lepící páska. Jistě se vám teď hlavou honí různé myšlenky s páskou hlavní roli. Nemusíte se ale bát, nic dramatického vás nečeká.

Stačí, když začnete pásku pomalu omotávat hned za hranou prstenu, na oteklé části prstu. Hlavním úkolem je srazit otok na minimum a tím se naskytne možnost těsný prsten sundat. Pro dosažení lepšího efektu můžete opět použít olej nanesený na prst omotaný izolepou.

Na podobném principu funguje sundání prstýnku pomocí nitě či provázku. Stačí opatrně protáhnout niť mezi prstem a prstenem a následně nití omotávat prst směrem k nehtu. pak stačí uchopit konec nitě, který se provlékl pod prstenem a pomalu za něj tahat. Niť se pomalu bude odmotávat, čímž se spirálovitě sundá malý prstýnek. Tento návod vidíte v přiloženém videu.

Řezání prstene

Když už začínáte propadat panice a jestliže žádná z našich uvedených rad nepomohla, je na čase přejít na řezání či stříhání prstene. To můžete provést sami doma pomocí štípacích kleští, případně musíte vyrazit na pohotovost.

Ať už doma nebo na pohotovosti, pomoc je možná pouze u prstýnků vyrobených ze zlata, stříbra, nebo pokud se jedná o obyčejnou bižuterii. Pokud je prsten vyroben z chirurgické oceli, musíte pro změnu kontaktovat hasiče.

V každém případě nemějte obavy, rozhodně nebudete první, ani poslední, kdo si výlet na pohotovost naplánuje kvůli prstenu, který nejde sundat. Samotné řezání prstene by vám nemělo působit bolest, je navíc velmi rychlé.

Víme, že je to škoda, ale věřte, že za následnou úlevu to rozhodně stojí.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend