Diamantová svatba – po kolika letech se slaví?

Přestože se podle statistik rozvádí takřka každé druhé manželství, mnoho manželských párů spolu zůstává v dobrém i ve zlém po dlouhá desetiletí. Většina manželů jednotlivá výročí od svatby slaví, zvláštní pozornost si pak zaslouží ta kulatá.

A jedním z těch nejkrásnějším a nejvýznamnějším výročím vůbec je bezpochyby takzvaná diamantová svatba, která označuje neuvěřitelných šedesát let od uzavření sňatku.

Diamantová svatba - výročí

Jak oslavíte výročí diamantové svatby vy?

Jak oslavit diamantovou svatbu?

Výročí diamantové svatby je událost, která si rozhodně zaslouží oslavu. Krásným způsobem, jak si připomenout tolik let společného života, je pochopitelně obnova manželského slibu.

Tento symbolický akt sice nemá úřední hodnotu, ale to mu neupírá nic z jeho kouzla, kdy spolu manželé znovu po dlouhých šesti desetiletích stanou před oltářem a opětovně si slíbí lásku, úctu a věrnost až do smrti.

Tento symbolický svatební obřad je často velmi dojemnou a nezapomenutelnou slávou, při které uroní slzy nejen samotná nevěsta s ženichem, ale také jejich rodina a blízcí.

A jaký dárek k diamantové svatbě koupit?

K diamantové svatbě se pochopitelně symbolicky hodí diamanty, tudíž právě diamantový šperk je tou správnou volbou pro manželku.

Zlatý dámský prsten DF 3055 z bílého zlata

Mnoho manželských párů jistě potěší wellness nebo přímo lázeňský pobyt, kde nebudou muset myslet na každodenní starosti a příjemně si odpočinou. Pro aktivnější páry je vhodný také poznávací či pobytový zájezd.

K těm skromnější dárků patří například dárkové koše s potravinami, oblíbené jsou také fotodárky nebo praktické dary, které manželům usnadní každodenní život (elektrospotřebič do domácnosti, zdravotní pomůcky apod.). Pokud si stále lámete hlavu, čím manžele obdarovat, zkuste vsadit na dárkovou poukázku na nákup dle vlastního výběru.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o výběru dárku v výročí.

Výročí diamantové svatby

Diamantovou svatbu můžete oslavit sami ve dvou

Diamantová svatba a obnova manželského slibu

Obnovu slibu můžete uskutečnit přímo na místě, kde se odehrála samotná svatba. Nemusí to ale být podmínkou, jelikož to po tolika letech často z různých důvodů není možné.

Proto se tato událost může konat opravdu kdekoliv – na zámku, v restauraci, pod širým nebem nebo klidně i doma na zahradě. Každopádně by neměl chybět proslov, kterého by se měl nejlépe ujmout někdo, kdo manželský pár dobře zná a ví, co vše za ty roky společně prožil. Může jít tedy například o dlouholetého rodinného přítele nebo třeba dceru či syna. Proslov si samozřejmě mohou připravit také oba manželé.

Samotný průběh by měl být přizpůsobený povaze a zdravotnímu stavu manželů. Přece jen, pokud se brali manželé například ve dvaceti, nyní jim je již osmdesát let! Program by měl být proto takový, aby vyhovoval především jim samotným, vždyť je to především jejich den a měli by se cítit dobře a uvolněně.

Diamantovou svatbu je tak možné oslavit klidně doma v úzkém rodinném kruhu, ale může se odehrát také ve velkolepém stylu a s velkým počtem pozvaných hostů.

Pro tuto událost také neplatí žádný dress code. Manželka si tedy může obléknout opravdové svatební šaty nebo slavnostní kostýmek, když si to bude přát, ale stejně tak může zvolit nějaký pohodlný oděv, stejně to platí i pro jejího muže.

Chybět by nemělo drobné pohoštění pro přítomné, případně dort. A protože se dá předpokládat, že mnozí účastníci budou starších ročníků, je třeba pamatovat také na dostatek pohodlných židlí, to platí zejména pro oslavu diamantové svatby pod širým nebem. Fotograf sice není povinností, ale určitě stojí za úvahu, vždyť taková jedinečná událost za zachycení rozhodně stojí.

Pokud se pro obnovu manželského slibu rozhodnete, měli byste pozvaným hostům rozeslat oznámení společně s pozvánkou na tuto velkolepou událost.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o výročí svateb podle let.

Na co by neměli zapomenout ostatní blízcí?

Výročí po 60 letech od uzavření svatby je opravdu krásným jubileem, kterému by měli věnovat pozornost i všichni nejbližší manželského páru, především jejich děti, vnoučata, případně pravnoučata.

A i když vám budou oslavenci tvrdit, že nic nepotřebují a tím nejdůležitějším je pro ně pevné zdraví, věřte, že nějaká pozornost je přesto jistě potěší. Pokud neochvějně trvají na tom, že žádné dary nechtějí, nezapomeňte alespoň na blahopřání. Je možné přímo zakoupit přání určené k výročí svatby, při troše šikovnosti je můžete dokonce vyrobit sami. A co do něj napsat? Přinášíme několik tipů:

„Blahopřejeme k nádherným šedesáti rokům společného života! To nejcennější již máte – sebe navzájem. Do dalších let přejeme hlavně pevné zdraví!“

„Diamanty jsou velmi tvrdé a vzácné. A stejně pevné a cenné je i vaše manželství. Gratulujeme k diamantovému výročí svatby!“

„Prožili jste společně bok po boku výjimečných šedesát let svého života. Přejeme mnoho dalších podobně báječných let a gratulujeme k diamantové svatbě!“

Další výročí svatby

Před výročím diamantové svatby manželé slaví smaragdovou svatbu, tedy dobu, kdy jsou spolu 55 let. Po diamantové následuje svatba kamenná, kterou manželé slaví po 65 letech společného soužití.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend