Instax na svatbu

Na svatbě by neměla být nuda. Měla by tam být dobrá hudba, chutné jídlo, příjemná atmosféra a také různé druhy zábavy, aby se hosté mohli zabavit. Zároveň je vhodné hezké vzpomínky na svatbu zaznamenat a uchovat je.

Se skloubením zábavy a uchováním vzpomínek vám pomůže polaroidový fotoaparát, například Instax v kombinaci s fotokoutkem. Instax na svatbu patří stejně jako snubní prstýnky nebo tradice házení svatební kytice.

Instax na svatbu

Vyzkoušíte na své svatbě Instax?

Není ale Instax pomyslným taháním dříví do lesa? Vždyť na svatbě fotí profesionální fotograf, většina svatebních hostů, někdy vše natáčí kameraman.

V čem je Instax tak jiný a unikátní, aby na vaší svatbě nesměl chybět?

Hlavní důvod je jednoduchý.

Žádný jiný fotoaparát vám fotku nevytiskne okamžitě a ještě navíc s tak dramatickým postupným vykreslováním, jako to umí Instax. Jaký typ vybrat, kde fotoaparát sehnat a jak vyladit fotokoutek k dokonalosti?

Jaký Instax na svatbu vybrat?

I když se může na první pohled zdát, že je prakticky jedno, jaký typ Instaxu vyberete, opak je pravdou. Každý typ má své jedinečné vlastnosti, které ostatní „sourozenci“ nemají a je proto potřeba zvážit, co a jak konkrétně budete chtít fotit.

Abychom vám ulehčili rozhodování, připravili jsme si pro vás popis jednotlivých tipů.

Instax Mini
Absolutně nejmenší z celé rodiny Instaxů, což rozhodně neznamená, že neumí zajistit spoustu zábavy. Hlavní předností verze Mini je právě kompaktní velikost – snadno se přenáší a je tedy vhodný i na svatební cestu nebo pro všemožné focení svatebními hosty.

Nízká váha a malé rozměry jsou vykoupeny velikostí fotografií, kdy obrázek má rozměr 62×46 milimetrů. Což sice není mnoho, ale pokud jimi naplníte svatební album, nebo si je dáte do peněženky, určitě menší rozměr oceníte.

Vzhledem k malému rozměru výsledných fotografií je tento typ vhodný hlavně pro focení menšího počtu osob – maximálně čtyř.

Instax Square
Square neboli čtverec. Asi nejpopulárnější formát fotografie v posledních letech a to především díky Instagramu.

Verze Instax Square je o něco větší, umožňuje pořízení fotografií, které mají symetrický rozměr 62×62 milimetru.

Výhodou Squaru je, že má vedle objektivu zabudované malé zrcadlíčko, které vám umožní pořizovat selfie.

Instax Wide 300
Vždycky se najde někdo, kdo chce větší fotoaparát. Právě pro tyto uživatele je určen Instax Wide, který je největším přístrojem z rodiny Instaxu.

Jak asi tušíte, fotoaparát je největší a nejtěžší z celé rodiny, hodí se proto na svatby, kde může ležet na stolku ve fotokoutku, hosté se s ním mohou jednoduše vyfotit a pak jej zase vrátí na své místo.

Největší výhoda Widu spočívá ve schopnosti fotit opravdu velké a široké fotky. Pokud se s ním vyfotíte, vyleze vám fotka dvakrát větší, než v případě verze Mini, tedy 99×62 milimetru a právě proto je skvělý na svatby, kde je potřeba fotit větší skupinky hostů.

Instax Mini Link
Na koho je analogový foťák až trochu moc retro a má paniku z toho, že se výsledná fotografie nepovede, může sáhnout po tiskárně Mini Link, která vám vyrobí stejné fotky, jako Instax Mini, ale až poté, co je schválíte ve svém foťáku či telefonu. K tiskárně se připojíte jednoduše pomocí Bluetooth a vytisknete jen to, co se vám líbí.

Tato tiskárna je skvělým doplňkem svatebního fotokoutku, jelikož se může připojit každý z hostů s chytrým telefonem vybaveným Bluetoothem.

Různé barvy Instaxu mini 11

Instax mini seženete v několika různých barevných variantách

Koupit nebo půjčit?

Fotokoutek chce mít na svatbě asi drtivá většina novomanželů, ale je nutné kvůli jednomu dni kupovat přístroj, který pak použijete možná jednou za rok? Pokud vás někdo nepotěší svatebním darem v podobě polaroidu, pak je asi lepší sáhnout po půjčení polaroidu.

Půjčení je ve většině případů daleko výhodnější, než nákup samotného fotoaparátu, protože některé půjčovny nabízejí přístroje naprosto zdarma a vy platíte jen za snímky, které si k foťáku objednáte.

Abyste se nemuseli stresovat tím, že budete mít fotografií málo, můžete si jich objednat více a při vrácení aparátu zaplatíte pouze za snímky, které jste skutečně vytiskli.

Samozřejmě je nutné vždy počítat s tím, že každá půjčovna má své vlastní podmínky. Nejčastěji je vám naúčtován minimální počet snímků, který zkrátka a dobře při zapůjčení profotit musíte.

Při zapůjčení Instaxu se tak nemusíte o nic starat, užijete si svatbu a následně vše vrátíte.

Rekvizity do fotokoutku

Některé půjčovny nabízejí k zapůjčeným fotoaparátům také rekvizity do fotokoutku. Sice nemůžete čekat zázraky a kompletní vybavení fotokoutku zdarma, ale obdržíte základ, který se vám bude bezesporu hodit.

Dobrou zprávou je, že rekvizity do fotokoutku můžete shánět postupně v rámci svatebních příprav podle toho, co se vám líbí.

Pořídit můžete klobouky, šály, bundy a kabáty, staré hudební nástroje, nebo třeba takové předměty, které pro novomanžele mají určitou symboliku. Na svatbě mediků můžete narazit třeba na kapačky nebo fonendoskop.

Rekvizity je možné také doplnit o tabulky s hláškami. Ty můžete napsat křídou nebo si je můžete vytisknout na papír.

Jaké hlášky nesmí na žádné svatbě chybět?

  • Tým ženicha / nevěsty
  • Jsem nová tchyně roku
  • Od zítra nepiju
  • Byl jsem toho svědkem
  • Co si nepamatuju, to se nestalo
  • Jsem tu přes jídlo
  • Král parketu
Fotografie svatebních hostů z Polaroidu.

Vytištěné fotografie mohou hosté přípínat pomocí kolíčků, případně je umístí do připraveného alba

Svatební album

Jenom dát hostům do ruky polaroid a nechat je fotit nestačí. Tu hromadu fotek je potřeba nějak využít a dát jim řád. Proto si už před svatbou pořiďte svatební album, kam vám budou moci hosté fotky nalepit a třeba připsat i nějaký osobní vzkaz. Až album poprvé otevřete, určitě budete mile překvapeni.

Na co si dát pozor?

A na co si dát pozor? Moc toho není, ale stojí to za zmínku!

Světlo
S instaxem musíte fotit obezřetně a nemůžete si dovolit tolik, jako například se zrcadlovkou. Vždy dbejte na to, abyste při focení měli slunce v zádech a abyste zkrátka měli správné světlo. Některé typy Instaxu umí nedostatek světla zasuplovat bleskem.

Děti
Děti fotí rády a ještě víc se jim líbí proces toho, jak fotka vyjíždí z přístroje a následně se pomaličku vybarvuje a získává svou finální podobu. Může tedy hrozit, že pokud necháte Instax bez dozoru, děti vám během chvilky filmy zlikvidují a vyfotí všechno možné, co je napadne.

Chyby
Starší si to možná pamatují, mladší nejspíš vůbec. U analogového focení není prostor na chybu. Jakmile zmáčknete spoušť, už to nejde zastavit a fotka se zkrátka vytiskne. U běžných starých foťáků jste si museli počkat na vyvolání filmu, tady máte svůj výtvor v ruce hned.

Tak jak se vám Instax na svatbě líbí? Věřte nám, že je to přístroj, který na vaší svatbě prostě nemůže chybět.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend