7 tipů, jak vybrat snubní prsteny

Svatba je pro většinu lidí jedním z nejkrásnějších okamžiků, na který budou s láskou vzpomínat po celý zbytek života. Touto významnou událostí si partneři stvrzují svou vzájemnou lásku a oficiálně vstupují na společnou životní cestu.

Ještě před samotným svatebním dnem je však nutné spoustu věcí naplánovat, zařídit, zorganizovat a nachystat. V rámci předsvatebních příprav tak čeká snoubence nelehký úkol – výběr snubních prstenů.

Výběr svatebních prstýnků si pořádně promyslete

Vyberte snubní prsteny tak, abyste nikdy nelitovali

Právě volba snubních prstenů je záležitostí, kterou není vhodné nechávat na poslední chvíli. Naopak, v tomto případě se vyplatí věnovat výběru toho „nej“ páru větší množství času. Vždyť právě tyto krásné kroužky v sobě ukrývají obrovský symbolický význam a manželé je nosí na prsteníčku levé ruky coby důkaz vzájemných citů.

Mnohé dvojice navíc tento svatební šperk z ruky takřka nesundávají a stává se jejich nedílnou součástí.

  1. Nenechte se zahltit nabídkou
    Jakmile si začnete procházet nabídku jednotlivých klenotnictví, budete možná překvapeni, že existují tisíce a tisíce rozličných snubních prstenů. Jak v takové obrovské záplavě vybrat jediný pár?

    Co si budeme povídat, rozhodně to není jednoduché, protože rázem se na seznamu ocitne klidně i několik desítek potencionálních adeptů. Ale to je vlastně dobrá zpráva, protože tím se výběr znatelně zúží. Zařaďte proto na seznam šperků, ze kterých budete dále vybírat, skutečně jen ty modely, které se vám oběma líbí bez výhrad.

  2. Zohledněte vaše očekávání
    Pestrost svatebních šperku na jednu stranu znesnadňuje orientaci, na druhou stranu můžete bohatosti nabídky využít ve svůj prospěch. Buďte „přísní“ a neustupujte ze svých představ o tom, jak by měl ideální a nejkrásnější snubní prstýnek vypadat.

    Prakticky vždy takový model existuje a pokud ne, můžete si nechat zhotovit snubní prsten na míru. Tuto možnost doporučujeme volit zejména ve chvílích, kdy chcete sladit zásnubní a snubní prsten, které chcete nosit na jednom prstu.

  3. Sladění zásnubního a snubního prstenu

    Zajímavou variantou je sladění snubního a zásnubního prstenu

  4. Jaký zvolit materiál?
    Každý materiál, který se používá pro výrobu šperků, má své klady a zápory. Udělejte si přehled o tom, co od každého z nich očekávat a porovnejte to s tím, co z toho je pro vás to nejdůležitější. Je to neobvyklá barva a vzhled, pořizovací cena, minimální riziko alergií nebo odolnost vůči mechanickému poškození?

    K nejoblíbenějším drahým kovům patří zlato, stříbro a chirurgická ocel, na paty jim šlape také moderní wolfram a titan. Symbolem luxusu je velice drahá platina, k méně obvyklým alternativním materiálům se řadí například keramika či přírodní dřevo.

  5. Správná velikost je zásadní
    U snubního prstenu se předpokládá, že jej budou manželé nosit i po svatbě. A právě proto je důležité nepodcenit volbu správné velikosti. Ideálním řešením je nechat si přesně změřit velikost prstu přímo u profesionála pomocí speciálních měřících kroužků.

    Existují i návody, jak si velikost prsteníčku změřit svépomocí doma, ale vždy by měla být první volbou spíše návštěva odborníka. Pokud už se stane, že prsten nesedí, nevěšte hlavu, obvykle není problém jej o něco zvětšit. Naopak jeho zmenšení bývá o něco náročnější. Existují však i modely, u kterých dodatečná úprava velikost již možná není, nezapomeňte se proto na tuto skutečnost vždy dopředu poptat.

    NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek na téma jak změřit velikost prsteníčku doma svépomocí.

  6. Prim hraje i praktická stránka
    Snubní prsteny se od sebe odlišují mnoha různými faktory, mimo jiné tloušťkou, úpravou povrchu, zdobností, osazením kameny. Líbí se vám hladký snubní prsten, i když máte fyzicky náročnou práci?

    Pak vězte, že buď budete muset při této činnosti prsten raději sundávat, nebo budete muset začít nosit ochranné rukavice, jelikož již brzy by se na prstenu mohly objevit nevzhledné škrábance. Další možností je zvolit raději model z odolnějšího materiálu či se zdrsněným povrchem. Plastický reliéf a aplikace jsou pro změnu náchylnější k ukládání různých nečistot. Při výběru proto berte ohled vždy i na váš běžný životní styl.

  7. Snubní prsteny s broušeným povrchem

    Prsteny se zdrsněným povrchem jsou ideální volbou pro všechny manuálně pracující

  8. Zvažte své finanční možnosti
    Na jednu stranu není dobré se nechat nákupem snubních prstenů zruinovat či zadlužit, ale zároveň se nevyplatí ani příliš šetřit. Pokud jste vždy toužili po prstenech ze zlata, ale kvůli finanční úspoře jste sáhli po levnější chirurgické oceli, pak vězte, že vás toto rozhodnutí může mrzet po celý zbytek života.

    Hledejte úsporu jinde. I zlaté prsteny okupují různé cenové hladiny a dají se koupit za nižší tisíce korun za pár.

  9. Máte vybráno? A jste si opravdu jistí?
    Jakmile jste si zvolili svého favorita, neunáhlete se s okamžitým nákupem. Nebojte se nechat si váš výběr i pár dní uležet. Teprve, když si i poté budete zcela jisti, že jste se rozhodli dobře, můžete si vysněné prsteny s klidným srdcem pořídit.

    Není nic horšího než unáhlená koupě nebo situace, kdy až po svatbě zjistíte, že jste vlastně chtěli trochu něco jiného a prsten raději nosit nebudete…

Mimochodem, pokud se nejste se svou drahou polovičkou schopni vůbec shodnout, lze pořídit pánský a dámský snubní prsten zvlášť. Prsteny mohou být zcela rozdílné nebo mít základní „styčné body“ a odlišovat se pouze v konkrétních detailech. Dodatečným sjednocujícím prvkem, kterým dáte najevo, že k sobě prsteny přesto patří, je jejich tvar, použitý materiál nebo rytina umístěná na vnitřní straně šperku.

Máte o prstenech jasno? Vyberte si prstýnek!

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend