Rubínová svatba – po kolika letech se slaví?

Každé svatební výročí má své kouzlo, přesto však právě ta kulatá patří k těm nejkrásnějším. A mezi ně se řadí rovněž takzvaná rubínová svatba.

Přestože mnohem známější je kupříkladu svatba diamantová nebo zlatá, nepochybně i ta rubínová si zaslouží náležitou pozornost, vždyť oslavuje rovných 40 let, které uběhly od svatebního dne.

Rubínové šperky - dárek k výročí rubínové svatby

Rubínové šperky jsou ideálním dárkem k výročí rubínové svatby

K rubínové svatbě patří kytice gladiolů

Než si představíme několik tipů na vhodný dárek k oslavě rubínové svatby, nesmíme zapomenout na tradici. Podle ní by měla dostat žena ke čtyřicátému svatebnímu výročí kytici gladiolů neboli mečíků. Tyto květiny jsou půvabné, mohou mít širokou škálu barevných odstínů a navíc v sobě ukrývají krásnou symboliku. Podle květomluvy totiž symbolizují především sílu, vytrvalost a odvahu.

Tvar jejich listů totiž připomíná meč. Ale pozor, jsou rovněž symbolem věrnosti a vzpomínek, takže se ke kulatému výročí svatby skutečně hodí. V květinářstvích jsou však dostupné zejména v letním období, v chladnější části roku je proto může zastoupit kupříkladu kytice rudých růží.

Kytice gladiolů - rubínová svatba

Kytice gladiolů je ideální kyticí k rubínové svatbě

Šperky k rubínové svatbě

Není divu, že podle zvyklostí patří k rubínové svatbě právě rubíny. Tento drahý a vzácný kámen patří k těm celosvětově vůbec nejoblíbenějším. Pyšní se prastarou tradicí, mimo jiné jej najdeme i na českých korunovačních klenotech. Vyznačuje se vysokou tvrdostí a odolností, jeho barva může být sytě červená, případně nést nádech do fialové nebo růžové. Dobře se kombinuje se všemi odstíny zlata a také s o poznání levnějším stříbrem.

K dostání jsou krásné šperky s rubínem v podobě náušnic, přívěsku i prstenu. Pořizovací cena klenotu je sice poněkud vyšší, ale kdy jindy takovým speciálním darem obdarovat drahou polovičku než ke čtyřiceti letům společného života?

Dárek k výročí rubínové svatby

Jste pozvaní na oslavu rubínové svatby a nejste si jistí, čím manžele potěšit? 40 let od svatby je již pořádně dlouhý kus společenské cesty, kterou mnozí kvůli rozvodu vůbec neurazí. Darem k výročí může být třeba wellness pobyt. Ten umožní užít si vzácné chvíle naplněné pohodou, odpočinkem a relaxací, zároveň však dovolí zapomenout na každodenní shon a stres.

Záleží pochopitelně také na samotných oslavencích a na tom, co je opravdu potěší. Mnozí ocení například kvalitní víno, přičemž k rubínové svatbě se hodí nejvíce jeho červená varianta. Doplnit je může třeba dárková kazeta či koš vybraných sýrů a dalších pochoutek.

Originálním dárkem může být fotoobraz na plátně zachycující svatební den nebo jiný nezapomenutelný okamžik z manželství. Šikovní členové rodiny si jistě poradí i s fotoknihou, která může být krásnou připomínkou na společné roky manželského života.

Mnohým párům však udělá radost spíše ryze praktický dárek, obzvláště pokud něco v domácnosti již dosluhuje. Potěšit může třeba nový moderní elektrospotřebič, luxusní sada povlečení nebo klidně finanční příspěvek na rekonstrukci koupelny. Vždy zkrátka záleží na samotných manželích, jejich vkusu a aktuálních potřebách.

Další výročí svatby

Před výročím rubínové svatby manželé slaví svatbu korálovou, tedy dobu, kdy jsou spolu 35 let. Po rubínové manželé slaví výročí safírové svatby, kdy jsou spolu 45 let.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.