Zlatá svatba – jak oslavit toto krásné výročí

Svatba je jednou z nejvýznamnějších životních událostí. Není proto divu, že většina manželských párů si každoročně připomíná den, kdy si před oltářem slavnostně řekli své „ano“ a započali společnou cestu životem. Den výročí svatby tudíž není pro manžele pouhým běžným všedním dnem, ale má pro ně slavnostní nádech.

Každé výročí svatby pochopitelně stojí za oslavu, v některých případech to ovšem platí hned dvojnásob. Pravděpodobně nejvíce pozornosti poutá zlatá svatba, unikátní svatební výročí, které značí, že uběhlo neuvěřitelných 50 let od sňatku.

Výročí zlaté svatby - 50 let výročí

Výročí zlaté svatby je nutné pořádně oslavit

Oslava zlaté svatby

Podle nepříliš lichotivých údajů z aktuálních statistik se přibližně každé druhé manželství rozpadá, přičemž průměrná délka svazku je zhruba 13 let. Manželé, kteří spolu v dobrém i zlém vydrželi dlouhých padesát let, jsou tak čím dál větší vzácností. Zlatá svatba si proto bezesporu zaslouží pořádnou oslavu.

Je zvykem, že oslavu tohoto svatebního výročí obvykle organizují děti manželského páru, případně jejich vnoučata a další příbuzní. Samotní oslavenci by si měli tento slavnostní den co nejvíce vychutnat, tudíž není příliš vhodné je zahrnovat starostmi s organizací a přípravami.

Na druhou stranu by však neměli stát zcela stranou a o chystané akci by měli dopředu vědět. Je to jejich velký den, proto by také měli mít možnost rozhodovat například o tom, koho ze svých blízkých chtějí pozvat.

Nikde není stanovené, jak by měla oslava výročí 50 let od svatby vypadat. Záleží především na manželích, jejich osobním přání, případně i zdravotním stavu. Může se jednat o komorní akci konanou pouze v úzkém kruhu nejbližší rodiny, stejně tak jako může jít o velkou slávu, která svým rozsahem předčí původní svatbu.

Bez ohledu na počet hostů a místo, kde se bude oslava výročí odehrávat, by nikdy nemělo chybět odpovídající pohoštění (včetně dortu) a slavnostní výzdoba. Doporučuje se také zajištění reprodukované nebo živé hudby, která dokáže velmi působivě prohloubit atmosféru této krásné události. Určitě by se nemělo zapomenout také ani přípitek a stručný proslov někoho z blízkých, případně i samotných manželů.

Všichni hosté by měli být na oslavy výročí pozváni pomocí pozvánky, která může být zpracována jako klasické svatební oznámení. Ačkoli formát oznámení může být libovolný, vždy by mělo obsahovat popis dané akce, místo a termín konání. Součástí pozvánky může být také kartička pro odpověď, zda pozvaní hosté dorazí či nikoli. Pokud chcete na této položce ušetřit, doporučujeme zvolit stále oblíbenější formu, tedy elektronickou pozvánku odeslanou pomocí e-mailu.

Květiny k výročí zlaté svatby

Žena by vždy měla obdržet květiny

Ideální příležitost k obnově manželského slibu

Výročí 50. let od svatby je skvělou příležitostí pro symbolické opakování manželského slibu v kostele, na radnici nebo na jakémkoliv jiném vhodném místě. Tento akt již sice nemá po úřední stránce žádný význam a na platnosti manželství nic nemění, přesto je však velmi dojemným okamžikem, při kterém jen málokteré oko zůstane suché.

Může se jednat pouze o symbolický svatební obřad, kdy spolu manželé opět stanou před oltářem a opětovně si slíbí lásku, úctu a věrnost. Anebo lze den zorganizovat tak, že bude takřka k nerozeznání ode dne svatebního, a to včetně slavnostní hostiny, společného focení a večerní zábavy. Pochopitelně však není nezbytně nutné mít bílé svatební šaty, vyměňovat si prstýnky či házet kyticí. Konkrétní podoba „falešné“ svatby záleží jen na oslavencích a jejich preferencích.

Pozvaní hosté by měli oslavencům věnovat přání ke zlaté svatbě, které mohou předávat společně se svým dárkem. Pokud se nemohou oslav výročí účastnit, měli by blahopřání předat později, ideálně osobně či poštou.

Dárky k výročí 50 let společného soužití

Toto krásné svatební výročí bývá označováno jako zlatá svatba. A podle tradičních zvyklostí je nejvhodnějším darem právě něco zlatého. Kterou ženu by nepotěšily nové zlaté náušnice, náhrdelník nebo třeba náramek? Ani muži nemusí přijít zkrátka – pokud si potrpí na to, aby vypadali elegantně, mohou být obdarováni například luxusní zlatou sponou na kravatu či manžetovými knoflíčky.

Jestliže se manželé chystají symbolicky obnovit svůj manželský slib, lze uvažovat také o výměně původních zlatých snubních prstenů za nové. Vždyť po 50 letech manželství původní snubní kroužky mnohdy nesedí, dávno ztratily svůj původní lesk a vzhled. Dokonce je poměrně běžné, že jeden z páru nebo dokonce oba dva již snubní prsten dávno nenosí.

Pokud ještě jednou zabrousíme ke zlatu, dalším zajímavým tipem na originální dar je investiční zlatá cihlička. Tu lze podle velikosti a hmotnosti sehnat prakticky v jakékoli cenové hladině. Zlato si uchovává svou hodnotu a v průběhu let jeho cena spíše roste. Zlato je tak chráněno před inflací a může být vhodnou finanční rezervou rodiny.

Manželka by měla pochopitelně dostat květiny, kde by dle tradice měly být zastoupeny žluté růže, případně fialky. Samozřejmě se ale může jednat i o jakoukoliv jinou květinu, pokud ji má žena v oblibě.

Konkrétní charakter dárku závisí především na životním stylu manželů, jejich vkusu a potřebách. Může jít o koženou fotoknihu vzpomínek na uplynulých padesát let společného života, broušenou karafu z křišťálu, bedýnku archivních vín nebo lístky do Národního divadla.

Vydržet bok po boku celé půlstoletí není vždy jednoduché, vyžaduje to značnou dávku kompromisů, tolerance a v neposlední řadě lásky. Vhodným darem proto může být například lázeňský nebo wellness pobyt, který manželům umožní alespoň na pár dní si odpočinout od běžné rutiny každodenního života.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend