O svatebních šatech a závoji – 1. část

Aby byla svatba vnímána s veškerou vážností a ocenila se jedinečnost její chvíle, volí svatebčané i estetické prvky, jakými jsou bezesporu oděv nevěsty a ženicha. Ten má svou slavnostní podobu.

Nevěsta se závojem

Nevěsta se závojem

Druh svatebního oděvu

Dříve se lidé na vesnici vdávali a ženili v lidových krojích, a to ještě do poloviny 20. století. Svatební šaty byly ve městech natolik jedinečnými, že se s jejich dalším oblékáním už nepočítalo. Platí to pro současnost, ale i pro minulá staletí. Protože však bylo pořízení svatebních šatů velkou investicí, přešívaly se a různě se zdobily a barvily, šily se z nich peřinky do kočárků pro děti. Dnes je moderní si svatební šaty půjčit ze svatebního salónu.

Bílé svatební šaty

Pod představou nevěsty si vybavíme dívku v bílých či světlých šatech, které jí sahají až po kotníky. Nevěsta se v bílých šatech objevuje až ke konci 19. století. Bílá byla barva zavedená v době empíru. Empír se zhlížel v antice, která už tuto barvu svatebních šatů znala. Zatím však neobsahoval žádnou symboliku, se kterou se pojí později. V 19. století se objevuje nevěsta s věnečkem na hlavě, který znamená jednak lásku, tak její panenství. Dnes je v módě jak bílá barva, tak bílá v kombinaci s červenou a krémovou.

Svatební šaty a internet

Obrovské oblibě se těší dlouhé šaty s korzetem a nařasenou spodní částí. Nově nacházejí budoucí nevěsty inspiraci na svatebních webových stránkách, ze kterých si šaty objednávají na svatbu, a získávají tak inspiraci pro volbu svatebních doplňků a čtou si reference ostatních nevěst. Módní trendy v podobě svatebních šatů k nám přicházejí ze Západu.

Kdo vybírá svatební šaty

Šaty většinou vybírá budoucí nevěsta v doprovodu kamarádek, družiček, maminky či svědkyně. Ženich přítomen nebývá, má být překvapen a vidět svou nevěstu až ve svatební den. Když ji vidí dříve, může to přinášet smůlu.

Dnes je v módě jak bílá barva, tak bílá v kombinaci s červenou a krémovou.

Doplňky

Doplňkem svatebních šatů bývá svatební podvazek, který je často darem od blízké osoby nebo dárkem ze svatebního salonu. Komplet svatebních šatů doplňují nevěstiny boty, které korespondují s barvou šatů.

Závoj

Závoj má svůj počátek už ve starověkém Římě. Snoubenci se pod něj po čas obřadu ukryli. Býval růžovooranžový, nebo žlutý a byl doménou nevěst. Podle některých pramenů si jím dívka zakrývala obličej, aby schovala svou panenskou ostýchavost.

Závoj, věnec a prsten

Všechny tři propriety jsou důležité i z hlediska rituálního. Všechny byly užity už ve starověkém Římě a šířily se dál na západ. Šátek, který byl buď červený či žlutý, kryl nevěstin týl, líce a čelo a měl ji chránit před kouzly. Budoucí manželka měla chránit soukromí a rodinný krb. Šátek byl tedy symbolem, který tuto její pozici zdůrazňoval.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend