Ocelové snubní prsteny

Snubní prsteny jsou krásným symbolem vzájemné lásky partnerů, kteří se rozhodli stvrdit své city a pouto v manželském svazku. Doby, kdy byly snubní prstýnky takřka výlučně ze žlutého zlata, případně stříbra, jsou již dávno pryč.

A přestože se drží tradiční drahé kovy stále v horních příčkách oblíbenosti, do popředí se dostávají rovněž další kovy, které nemají ve šperkařství sice tak dlouhou historii. K těm nejzajímavějším šperkařským materiálům, které upoutají svým vzhledem a vlastnostmi, patří bezesporu ocel.

Čím ocelové snubní prsteny vynikají a proč na ně nedá dopustit stále více párů?

Pojďme si ocelové prsteny blíže představit.

Ocelové snubní prsteny

Ocelové snubní prsteny

Snubní prsteny z chirurgické oceli

Většina ocelových šperků na trhu je vyrobena právě z chirurgické oceli, která patří k těm vůbec nejkvalitnějším druhům oceli. O tomto populárním kovu jsme již několikrát psali, shrňme si zde proto alespoň jeho nejdůležitější vlastnosti.

Chirurgická ocel (nese označení 316L) je slitinou železa a dalších prvků včetně niklu. Ten je sice potencionálním alergenem, avšak výsledkem speciální úpravy se ze šperku prakticky neuvolňuje, tudíž je chirurgická ocel vhodná i pro osoby s alergií právě na tento prvek.

Dalším pozitivem tohoto materiálu je jeho celková odolnost, kdy nekoroduje, při pádu nehrozí rozlomení, navíc není ani snadné jej poškrábat či jinak poničit.

Ve výsledku si tak tyto šperky udržují svůj stálý vzhled, který je navíc považován za velmi atraktivní – chirurgická ocel zajímavou temně šedou kovovou barvu, přičemž její povrch lze upravit do vysokého lesku. Výhodou je zajisté také jednoduchá údržba (není třeba se obávat ocelové šperky namočit nebo vyčistit saponátem). Nesmíme zapomenout zmínit také velmi příznivou pořizovací cenu.

Masivní ocelové snubní prsteny

Masivní ocelové snubní prsteny

Svatební prstýnky z chirurgické oceli mohou být vzhledově prakticky k nerozeznání od mnohem dražšího bílého zlata. Také ony mohou být osazeny kameny včetně diamantů, jejich povrch může být upraven ve vysokém lesku, matu nebo v jejich libovolné kombinaci.

Ocelové snubní prstýnky mohou být rovněž zdobeny drážkami, vroubky, zdrsněním povrchu, variabilní rytou výzdobou a podobně. Na trhu existují dokonce designově zajímavé kousky pestrých barevných odstínů od sytě modré až čistě černou.

NÁŠ TIP: Zjistěte správnou velikost prstýnků.

Snubní prsteny z damascénské oceli

Damascénská (damašková) ocel neboli ocel damasteel je zajímavý šperkařský materiál, který však není doposud všeobecně známý. Co si pod poměrně neobvyklým názvem vlastně představit a čím se liší od běžnější chirurgické oceli?

Damascénská ocel upoutá na první pohled svou zajímavou strukturou, která vytváří kresbu připomínající letokruhy stromů. To je způsobeno tím, že damascénská ocel vzniká speciálním vrstvením, ručním překládáním a skováním více druhů nerezových ocelí. Každá z těchto ocelí má přitom poněkud odlišný vzhled a barvu.

Většinou se používají dva druhy oceli (nejčastěji se jedná o chirurgickou ocel 316L a nerezovou ocel nesoucí označení 304), kdy jeden materiál bývá tvrdší a jeden měkčí. Výsledný šperk v sobě tedy skvěle kombinuje vlastnosti obou druhů ocelí. Podobně jako v případě chirurgické oceli, také tato slitina je obecně velmi odolná vůči různému poškození, nepodléhá korozi, je barevně stálá a hypoalergenní.

Snubní prsteny z damascénské oceli nejsou často dodatečně více zdobené, protože samotná originální kresba, která může být výrazná i velmi jemná, jim propůjčí jedinečný vzhled. Samozřejmě ale také ony mohou být osazeny drahými kameny.

K dostání jsou rovněž velmi luxusní snubní prsteny s diamanty, které jsou tvořeny zajímavou kombinací damaškové oceli s tradičním zlatem.

Tepané ocelové snubní prsteny

Tepané ocelové prsteny s rytinou

Vlastnosti oceli versus jiné kovy

Ocel versus zlato
Rozdíl mezi ocelí a zlatem je pochopitelně v jejich ceně, nejlevnější zlaté snubní prsteny v podobně jednoduchých a tenkých kroužků začínají přibližně na 5.000 kč, zatímco ty ocelové se dají sehnat i za pouhou desetinu této částky. Zlato je oproti oceli měkké a dobře zpracovatelné, avšak náchylnější k oděru či jinému poškození. Především bílé zlato, které obsahuje nikl, je na rozdíl od oceli potencionálním alergenem.

Ocel versus stříbro
Stejně jako ocelové, také stříbrné snubní prsteny se mohou pochlubit příznivou cenou. Jejich povrch může být navíc upravený tak, aby připomínal vzhled bílého zlata. Jedná se o měkký materiál, se kterým se velice dobře pracuje. Na rozdíl od oceli jsou však stříbrné šperky poměrně náchylné k oděru a poškrábaní, nejsou ani barevně stálé (časem „černají“). Další kovy přidávané do stříbra mohou u citlivých osob vyvolat alergickou reakci.

Ocel versus titan
Titanové snubní prsteny jsou na tom z hlediska pořizovací ceny přibližně podobně jako v případě těch ocelových. Hlavní rozdíl je v barvě, kdy jsou titanové šperky obecně tmavší a jejich barva nese výrazně našedlý odstín. Šperky z oceli jsou oproti těm titanový těžší, oba materiály jsou pak hypoalergenní.

Ocel versus platina
Dá se říci, že se jedná o materiály zcela odlišných kategorií. Ocelové prsteny jsou se i přes široké spektrum zajímavých vlastností pohybují v nižší cenové hladině, zatímco ty platinové atakují opačnou stranu cenového žebříčku. Platinové snubní prsteny se dají totiž pořídit přibližně za 50.000 Kč, což je stonásobně víc než v případě levnějších ocelových kroužků.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend