Pánské boty k obleku – jak je vybrat?

Každý muž se mnohokrát za život ocitne v situaci, kdy je žádoucí obléknout společenský oblek. Namátkou uveďme třeba pracovní pohovor, návštěvu divadelního představení, jednání s obchodním partnerem, svatební den, formální oslavu, ples nebo pohřeb.

Není výjimečné, že formální oděv nosí někteří pánové i v běžný pracovní den, kdy tudíž představuje nedílnou součást jejich dress code.

Často se ale poněkud zapomíná na obuv. Přitom právě správný výběr společenských bot udělá z muže opravdového gentlemana, zatímco špatná volba dokáže celkovou vizáž naprosto pokazit.

Jak vybrat boty k obleku

Hnědé boty se hodí zejména k modrému obleku, na obrázku tzv. Oxfordky

Základní pravidla pro výběr obuvi k obleku

Ke společenskému obleku náleží odpovídající boty. Není tedy zcela jedno, jaké pánské boty k obleku si muž obuje. V tomto směru ovšem panuje mnoho nejasností, přestože ve skutečnosti není sladění bot se slavnostním oděvem žádnou složitou alchymií. Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly.

Nanejvýš slavnostnímu oděvu, kterým je především smokingový oblek, budou slušet klasické společenské boty. Ty by měly být se šněrováním a celokožené, tj. včetně kožené podrážky. Jedná se o naprostou klasiku, tyto boty působí velmi slavnostně, elegantně a zároveň jsou dostatečně pohodlné.

Vysoce formální modely, kterým se přezdívá pánské oxfordky, mají takzvaně uzavřené šněrování. To znamená, že je jejich jazyk k začátku šněrování přišitý. Nezřídka jsou rovněž opatřeny nápaditě zdobenými švy, které mohou vytvářet efektní vzory.

V případě běžného klasického obleku (tedy již nikoliv smokingu) je možné kromě tradičních společenských bot vsadit také na jiné modely. Stále však platí, že by se mělo jednat o obuv se šněrováním. To může být nejenom uzavřené, ale tentokrát i otevřené (boční díly bot jsou přišité k přednímu), přičemž druhá varianta je obecně považována za komfortnější.

Zajímavou volbou obuvi s otevřeným šněrováním jsou například polobotky typu derby. Celokožená obuv již není bezpodmínečnou nutností, zvolit je proto možné třeba boty opatřené podešví z termoplastické gumy. Ta skýtá celou řadu výhod, je ceněná zejména pro svou nízkou hmotnost, protiskluzové vlastnosti a zároveň vysokou odolnost vůči opotřebení. Stylově a moderně vypadají rovněž společenské boty typu broque, která mají otevřené šněrování a ozdobný dírkovaný vzor.

V mnoha situacích není nutné dodržovat přísný dress code. Tehdy nejeden muž sáhne po ležérnějším tvídovém či manšestrovém obleku, vynechá kravatu a klasickou košili nahradí sportovnějším střihem. A větší volnost panuje také při výběru obuvi. Kromě kožených bot se šněrováním je možné si vzít třeba jejich semišovou alternativu, případně mokasíny.

Populární jsou rovněž polobotky typu monk, které se zapínají na dvě přezky, případně nazouvací slip-on boty. Poslední dva druhy obuvi jsou obzvláště vhodné při cestování letadlem nebo všude tam, kde je žádoucí si moci boty kdykoliv rychle a jednoduše vyzout či nazout.

Polobotky typu monk na svatbu

Polobotky typu monk se nehodí na společenské události

Ke společenskému obleku by měly být zcela zapovězeny sandály, plátěné tenisky, sportovní boty na suchý zip a turistická, resp. outdoorová obuv.

Boty k obleku by měly být vždy kvalitní a pánové by neměli zapomínat ani na náležitou péči. Ta totiž výrazně prodlužuje životnost a zajišťuje bezchybný vzhled. Obuv by měla být pravidelně ošetřována odpovídajícím impregnačním prostředkem a doporučit lze také použití antibakteriálního spreje. Udržovat oblekové boty čisté je naprostou samozřejmostí.

Aby barva bot k obleku seděla

Sladit pánský oblek a boty nevyžaduje žádné velké umění. Většina pánských společenských bot má černou, případně hnědou barvu.

Boty k černému obleku by měly být pokud možno rovněž černé. Platí to obzvláště v případě vysoce slavnostních událostí, kdy muž obléká smoking. Černé společenské boty volí muž také tehdy, pokud se akce koná ve večerních hodinách. Naopak, ke světlému obleku černá obuv nepatří, vznikl by tím totiž příliš velký a do očí bijící kontrast.

Velice oblíbené jsou také hnědé boty k obleku. Ty se sice nehodí k obleku v černé barvě, ale jinak mají poměrně široké uplatnění. Boty k modrému obleku by měly být dokonce vždy právě hnědé. Ale tato barva si skvěle sedne i s oblekem v odstínu šedé, pískové, béžové nebo dokonce i bílé.

Pokud nemá muž v šatníku pouze obleky v černém provedení, měl by si proto vždy vedle černých společenských bot pořídit také ty v hnědé barvě.

Společenské boty pro malé gentlemany

Svaté příjímání, účast na svatbě, maturita, hudební vystoupení, školní slavnost, pohřeb. Je spousta událostí, kdy je záhodno, aby i chlapci oblékli slavnostní oblek, ale také vhodné boty.

Konkrétní výběr společenských bot se opět odvíjí od charakteru samotné akce. Pro ty vysoce slavnostní a formální jsou k dostání tradiční společenské boty, mezi nimiž nechybí ani pravé oxfordky, které udělají malého elegána z každého bez ohledu na věk.

Rodiče by neměli při nákupu dětských a chlapeckých modelů podceňovat pohodlí. Materiál bot by měl být příjemný, měkký a pro teplejší část roku také dostatečně prodyšný. Obuv by měla dokonale padnout, naopak by rozhodně neměla tlačit nebo dokonce dřít pokožku chodidla.

Sortiment slavnostní obuvi pro malé gentlemany je již v současnosti poměrně pestrý. Nechybí ani modely, kterým nelze upřít zajímavý hravý design, aniž by jim to ubíralo na eleganci. Namátkou uveďme třeba model s netradiční bílou podrážkou v kontrastu s černým svrškem nebo třeba sytě červené či modré tkaničky u černých kožených polobotek.

Pro méně formální údalosti můžete využít barevné ponožky

Ponožky jako nepříjemné faux pas

Snad ještě více než na boty se zapomíná na ponožky. Pánové tuto část oděvu příliš neřeší, ale pokud oblékají oblek, měli by dbát zároveň na správný výběr ponožek.

Existují dvě hlavní pravidla, která jsou naštěstí skutečně velice jednoduchá a pro mnohé navíc intuitivní. To první praví, že se k obleku nehodí nízké ponožky. Jedná se o takzvané kotníkové ponožky, protože jejich lem končí nejčastěji právě v úrovni kotníku.

Důvod, proč tyto ponožky k obleku nebudou vypadat nikdy dobře, je zřejmý. Mezi spodní částí nohavice a horním lemem ponožky zůstane holé místo, které odhaluje nohu, což při vší úctě nepůsobí zrovna estetickým dojmem.

Druhé základní pravidlo se týká barvy. Odstín ponožek by měl co nejvíce odpovídat barvě bot. K černým botám jsou tudíž vhodné černé ponožky, k hnědým botám hnědé a tak dále. Striktně by to mělo být dodrženo zejména u formálních akcí.

V případě ležérnějších událostí je možné si obléknout i ponožky, které svou barvou odpovídají kravatě, kapesníčku, jiného módního doplňku či jsou naopak zcela kontrastní.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend