Pravidla společenského chování na svatbě

Svatba je významná společenská událost a vztahují se k ní specifická pravidla slušného chování, která bychom měli respektovat. Ta se navíc drobně liší podle velikosti svatby.

Chování na svatbě

Chování na svatbě

Svatba může být malá nebo velká, to je asi zbytečné zmiňovat. Dnes se velikost svatby určuje podle hostů, dříve byl však za malou svatbu považován civilní obřad a každý sňatek, který se konal v kostele, byl automaticky brán jako velká svatba.

Většina snoubenců, ať už plánují malou nebo velkou svatbu, se chce se o svůj velký den podělit s rodinou a známými. Na malou svatbu zvete samozřejmě rodiče, svědky a další nejbližší. Na velkou svatbu pak také každého, komu jste byli na svatbě vy.

K malé i velké svatbě patří svatební oznámení. Osobám, které chcete pozvat na hostinu, připojíte ke svatebnímu oznámení pozvánku ke svatebnímu stolu. Vždy platí, že pozvání se vztahuje na hosta a automaticky i na jeho partnera. Ve stejném duchu jako svatební oznámení by měly být také kartičky s poděkováním za účast na svatební hostině a dary. Toto poděkování se rozesílá v týdnu po svatbě nebo po návratu ze svatební cesty.

Jakou zvolit délku šatů?

Velmi důležité je samozřejmě oblečení. Na malé svatbě nevěsta nutně nemusí mít dlouhé bílé šaty, ale stačí společenský kostýmek světlejší barvy a závoj může vyměnit za elegantní klobouček. Na velkou svatbu patří velká róba a v případě nevěsty dlouhé bílé šaty. Nevěsty, kterým je více než 35 let, by měly na bílé svatební šaty a potažmo velkolepou svatbu zapomenout, alespoň tolik praví klasická pravidla společenského chování.

Dlouhé šaty, už ne samozřejmě bílé barvy, by měly zvolit také matky obou novomanželů. Ženich by si na velkou svatbu měl pořídit žaket, černý nebo šedý cylindr a kalhoty s jemným proužkem. Pokud budoucí manžel vyrazí v žaketu, měli by si ho obléknout také další důležití pánové, kteří na svatbě budou. Týká se to zejména otců a svědka. Mnozí muži se žení ve smokingu, ten se však na svatbu nehodí, protože dle přísných pravidel etikety se nosí až po 18. hodině.

Ke svatebnímu obřadu všichni svatebčané vyráží z jednoho domluveného místa, kde se s předstihem sejdou. V případě malé svatby je to zpravidla byt nevěsty a u velké svatby třeba salonek restaurace. Na malé svatbě se o hosty stará otec ženicha, na velké svatbě pak svatební koordinátor.

Rozdíl mezi velkou a malou svatbou je také v dopravě. Auta v konvoji na velké svatbě by měla být stejná nebo alespoň obdobná. V obou případech pak platí, že vozy musí být čisté, naleštěné a nazdobené. A jinak se auta řadí při cestě do obřadní síně a jinak při cestě na svatební hostinu. Ale to si připomeneme příště, stejně jako další pravidla svatební etikety.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend