Svatební fotokniha nebo svatební fotoalbum?

Doba digitální fotografie přinesla spoustu možností, jak naložit s pořízenými svatebními snímky, přesto však mnoho z nich končí zapomenuto ve složkách v počítači či na nosném médiu. Když si uvědomíte, kolik peněz jste investovali do svatebního fotografa, není škoda jich nevyužít? Takto se před námi objeví otázka, jakou formu svým fotografiím máme dát.

Pořídíte si svatební fotoknihu nebo svatební fotoalbum? Pojďme se podívat na rozdíly mezi oběma formáty a to včetně jejich výhod a nevýhod.

Svatební fotokniha

Svatební fotokniha

Svatební fotoalbum

Fotoalba nejsou žádnou novinkou. V mnohých rodinách se tyto obrázkové knížky již dědí. Mnozí se k nim vrací při rozprávkách o rodinné historii. Stávají se jakýmisi obdobami rodinných kronik.

Zpravidla obsahují chronologicky uspořádané snímky s popisky, které vystihují osoby a události v nich zachycené. Vyvolaným fotografiím je takto dán řád a nemůže se stát, že časem zapomenete, kdo se na snímcích vlastně nachází nebo kdy a kde byl snímek pořízen.

Fotoalba existují na různé velikosti fotografií: 10x15cm, 13×18 cm, 9x13cm, ale i s různým mechanismem vkládání fotografií: lepící, na růžky, zasunovací.

Světle růžová kniha hostů

Jako svatební fotoalbum můžete také využít svatební knihu hostů

Výhody svatebního fotoalba

 • Velkou výhodou fotoalba je možnost postupně přidávat fotografie. To se hodí zejména pokud chcete zachytit život svého dítěte, nebo třeba zážitky své rodiny z různých obdobích v roce. Stejně dobře může posloužit uměleckým fotografiím. Vyvolat můžete vždy jen pár snímků, podle toho, kolik jich máte právě k dispozici, a svou sbírku obrázků tak postupně rozšiřovat podle aktuální potřeby.
 • Fotografie lze z fotoalba kdykoli vyjmout. To se může hodit, pokud chceme snímek například oskenovat nebo si z jeho zadní strany udělat poznámku. Můžete si sem napsat například datum pořízení snímku a další užitečné informace. Pokud si kupříkladu fotíte své cukrářské výtvory, můžete zadní stranu snímků opatřit receptem, podle kterého jste své dílo zhotovili. Někdy se také může hodit možnost fotografie v albu přerovnat. Občas se totiž může stát, že se vám dostane do rukou fotografie, kterou je vhodné zařadit před již vložené snímky.
 • Pro své fotografie si můžete zvolit jeden ze dvou běžných rozměrů. Menší s poměrem stran 9:13 nebo větší s poměrem stran 10:15. Proč je to výhoda? Není velký problém domluvit se například s přáteli, kteří mají alba se stejným rozměrem fotografií, na objednání většího objemu fotek naráz, což sníží cenu za vyvolání jednoho snímku.
 • Máte rádi různé textury a vzory? Dnes je nabídka fotoalb opravdu široká a pokud se nebudete zdráhat investovat do kabátu pro své fotky trochu více, můžete je obléknout do rozmanitých barev a vzorů. Obchody nabízejí lesklá i matná fotoalba různých rozměrů i barev. Některá lepší fotoalba mají dokonce i textilií kryté desky, jiná umožňují vložení fotografie na titulní stranu.

NÁŠ TIP: Pořiďte si na svoji svatbu také svatební knihu hostů.

Nevýhody svatebního fotoalba

 • Občas se stane, že bychom si rádi nějakou fotku uchovali ve větším formátu, abychom zvýraznili její obsah. Například fotografie s větším počtem osob nebo panoramatické snímky, kterým by malý rozměr sebral jejich čitelnost či velkolepost. V tomto případě nám může přijít na obtíž jednotný rozměr všech fotografií ve fotoalbu. Tento problém lze vyřešit fotoalby se nalepovacími foliemi, ta jsou však trochu méně praktická s ohledem na zařazování fotografií.
 • I možnost vyjmout fotografie z klasického alba je někdy i na obtíž. Někdy se stává, že fotografie mohou z alba vyklouzávat a jejich zpětné zařazení není vždy zcela snadnou záležitostí. Pro takový případ je lepší si fotografie před jejich zařazením ze zadní strany popsat. Opatřit je datumem pořízení a případně i bližším popisem události, při které byl snímek pořízen.
 • V prodejnách jsou dnes na výběr různé obálky fotoalb, ale ne vždy je v nabídce takový, který zrovna hledáme. Například fotka opičky na rodinném fotoalbu nebo obrázek růžovoučkého kočárku na albu desetiletého chlapce nemusí působit zrovna výstižně. Někdy není úplně snadní najít to pravé fotoalbum pro váš soubor snímků.

Svatební fotokniha

Fotokniha je taková mladší sestra fotoalba. Dnes vyhotovení takovéto speciální publikace nabízí většina společností zabývajících se fotografií. Můžete si vybrat z různých produktů. Fotoknihy se liší nejen svými rozměry a počtem stránek, ale také texturou papíru, charakterem svrchních desek, grafickými prvky a samozřejmě také cenou.

Společnosti zpravidla nabízejí potenciálním zájemcům o tyto produkty zdarma software, ve kterém si mohou fotoknihu sami vytvořit, a to buď krok za krokem, nebo automatickým zařazením fotografií do připravených šablon, kde snadno načerpáte pro svoji fotoknihu inspiraci.

Některé společnosti nabízejí možnost nechat si knihu vytvořit z předložených dat, bez toho abyste museli stahovat nabízený program a sami se na tvorbě podílet. Vytvoříte si tak luxusní vzpomínku na celý život.

Výhody svatební fotoknihy

 • Svatební fotokniha se hodí, pokud již máte ucelený soubor fotografií. Je to ideální možnost například pro svatební fotografie nebo fotografie z dovelené. Zkrátka pro takový soubor fotek, který již nechcete dále rozšiřovat. Je obrazem proběhlé události nebo daného období, které již bylo ukončeno.
 • Pokud se rozhodněte do tvorby fotoknihy investovat více ze svého času, můžete vytvořit originální fotodílo, které nebude jen souborem fotografií, ale vaší vlastní publikací. Jednotlivé snímky lze vkládat postupně a opatřovat je popisky a různými grafickými prvky. K mání bývají komiksové bubliny, rozmanité tvary v různých barevných variacích a samozřejmě také řada rámečků a výřezů. Samozřejmostí bývá možnost zvolit si barvu a texturu pozadí stránek i rozmístění fotografií.
 • Vedle vzhledu stránek si můžete podle svého vkusu vytvořit i svrchní desky knihy. Obal může být decentní nebo naopak velmi okázalý. Vkládat můžete fotografie i texty. U produktů některých společností se můžete skutečně vyřádit, díky široké paletě grafických prvků. Některé společnosti však nabízejí užší výběr možností, a proto je dobré vybrat si takový software, který bude odpovídat vašim nárokům.
 • Chcete hezký dárek? Dejte více než jednu fotografii. Dárková fotokniha může být krásným dárkem pro prarodiče i přátele. Vždy je však důležité začít s její přípravou včas. Výroba fotoknihy zpravidla chvíli trvá. Před objednáním je dobré se u společnosti informovat, jak dlouho bude trvat vyhotovení vaší objednávky.
 • Knihu můžete nechat vyhotovit ve více kopiích najednou, což při přípravě fotoalba není tak jednoduché. Mnohé společnosti pro takové případy dokonce nabízejí množstevní slevy.

Nevýhody svatební fotoknihy

 • Velkou nevýhodou tohoto produktu je nemožnost dodatečně přidávat fotografie nebo doplňovat informace. Fotokniha je ucelené dílo, do kterého již nelze příliš zasahovat. Proto je dobré si před jejím vyvoláním projít jednotlivé stránky a zkontrolovat, zda někde nechybí popisky a zda jsou přítomny skutečně všechny fotografie, které jste chtěli přidat.
 • Tvorba originálního fotodíla chvíli trvá a pokud si chcete vytvořit hezkou fotoknihu podle vlastních představ, vyžaduje to trochu trpělivosti a času. Někdy může chvíli trvat, než se naučíte pracovat se softwarem, a ani samotná příprava fotografií nemusí vždy probíhat šup-šup. Selhat může i komunikace mezi programem a vaším zařízením, i když na stránkách společnosti inzerují pro jaké systémy jsou jejich programy kompatibilní. Během práce je proto dobré si své dílo průběžně zálohovat.

Pro jakou variantu se rozhodnout?

Při rozhodování mezi svatebním fotoalbem a svatební fotoknihou má zásadní význam charakter snímků a účel, za kterým je chcete vyvolat. Pro oba případy je ovšem dobé mít snímky připravené předem. To vám může usnadnit rozhodování a následně i ulehčit práci při finálních úpravách.

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi fotoknihou a fotoalbem, neváhejte se poradit ve specializovaných prodejnách s fotografickými potřebami. Jistě vám rádi pomohou vybrat, která volba bude pro vaše snímky vhodná. Stejně tak to platí pro případ nějakých nejasností ohledně vyhotovení objednávky. Personál je jistě s danou problematikou denně v kontaktu a své zkušenosti si nebude nechávat pro sebe. Nebojte se si nechat pomoci.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend