Svatební přípravy bez stresu

Svatba je jednou z nejvýznamnějších událostí v lidském životě a je nutné se na ni náležitě připravit. Kolik věnujete přípravám času a energie, záleží na mnoha faktorech, velikosti a typu svatby, finančnímu rozpočtu nebo třeba vaší povaze. Zejména nevěsty žijí svatební přípravou několik měsíců i rok před plánovaným dnem D, ale příprava se při troše štěstí dá zvládnout i během několika týdnů.

Svatební přípravy

Svatební přípravy

V první řadě byste si samozřejmě měli ujasnit termín, kdy si chcete vzít. Ten může značně ovlivnit dobu, kterou vám svatební přípravy zaberou.

Nejvytíženější jsou letní měsíce, jestliže se tedy chcete vdávat v tuto dobu, neměli byste moc dlouho otálet a do svatebních příprav se pusťte nejpozději po Vánocích. Zejména v období červen až září bývají svatební termíny velmi rychle obsazeny. A podobný „nátřesk“ mají i svatební salóny, restaurace, fotografové i muzikanti. Čím dříve tedy začnete, tím větší máte šanci, že vaše svatba proběhne skutečně vašich představ.

Snažší situaci máte v případě, že se chcete vdávat na přelomu roku. V zimě moc svateb nebývá, takže si s největší pravděpodobností budete moct vybrat termín, který chcete, ale i profesionály, jenž se mají na vaší svatbě podílet.

První, kdo by měl o vašich budoucích plánech vědět, jsou rodiče. Většinou se na svatebních přípravách finančně podílejí. Jakmile se svými rodinami proberete vše potřebné, zamiřte na obecní úřad, případně na faru a domluvte si termín sňatku.

Pak se znova sejděte s rodinou a proberte svá představy o svatbě a dejte dohromady předběžný finanční rozpočet a domluvte se, kdo co zařídí. Klidně si pořiďte speciální diář, do něhož si budete psát vše, co vás ohledně svatby napadne. Budete mít přehled a za pár let pro vás bude milá vzpomínka. Co nejdříve také zvažte, jestli si se svatební přípravou poradíte sami nebo si na pomoc vezmete svatební koordinátorku. Ta se vám vyplatí v případě, že nejste organizační typ nebo chystáte velkou veselku.

Další z lidí, který by měl o vašich plánech vědět co nejdříve, je váš zaměstnavatel. Svatební přípravy se pravděpodobně neobejdou bez vaší pracovní absence a dovolenou jistě budete chtít také na líbánky.

Jakmile budete mít o vaší svatbě alespoň nějakou představu, rezervujte si místo, kde se bude konat svatební hostina. Společně s tím zajistěte ubytování pro přespolní.

Co nejdříve si také vyberte své svědky a popřípadě družičky. Svědci jsou na svatbě velmi důležití a mají vám být nápocni nejen ve svatební den, ale již při přípravě vašeho významného dne.

Nevěsta se pak může společně se svou svědkyní nebo nejlepší kamarádkou vydat do svatebního salónu a nekonečné hodiny strávit výběrem těch nejkrásnějších šatů. Jakmile budete mít šaty, zaměřte se na svatebního fotografa a muziku. Profesionálové mají velmi často diář rychle plný, a čím dříve se jim ozvete, tím větší šance, že budou mít volno.

Poté si vyberte snubní prstýnky a nechte natisknout svatební oznámení, která rozešlete několik týdnů před svatbou. S předstihem o svých plánech řekněte kadeřnici, popřípadě vizážistce. Máte-li být opravdu krásná, vyžaduje svatební líčení i účes minimálně jednu zkoušku.

Soustřeďte se také na svatební výzdobu, ozdoby na auta a v první řadě na svatební kytici. Tu vybírejte nejen podle svého vkusu, ale také podle ročního období. Pokud máte nějaké specifické přání, řekněte o něm květinářce co nejdříve. Neobvyklé květiny je nutné dovážet ze zahraničí a dodací doba se může protáhnout i na několik týdnů.

Kromě toho vás čeká ještě rezervace svatebních aut, objednání svatebního dortu a výběr té nejkrásnější destinace pro svatební cestu. Příprava svatby je opravu náročná a musíte vyřídit spoustu věcí a mnoho nevěst si myslí, že vše zvládnou sami.

Pak často bývají podrážděné, rozhodí je i naprosté maličkosti a organizaci svatby si neužijí tak, jak by mohly. Nebojte se proto delegovat a do svatebních příprav zapojte svého partnera, rodiče i přátele.

Koneckonců i oni se určitě na váš velký den těší a rádi vám budou po celou dobu asistovat. Všichni si užijete spoustu legrace a vše určitě proběhne tak, jak má.

Komentáře (1)

Zbyněk napsal:

Znám ženicha, který si přijel ve svatební den pro nevěstu bez kytice. Na otázku, kde máš kytici s údivem odpověděl, jestli to musí být. Nevěsta samozřejmě na kytici trvala, tak ženich přeskočil sousedovic oplocení a bezmyšlenkovitě natrhal několik květin, z nichž vytvořil kytici. A svatební den pokračoval. ZK

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend