Svatební závoj – krátký nebo dlouhý?

Nejtradičnějším a nejoblíbenějším doplňkem nevěsty je svatební závoj. Svatebních závojů je dnes v nabídce mnoho a ke každé nevěstě i šatům se hodí jiný.

Vybrat správný závoj nemusí být zase tak složité, jak se na první dojem zdá. Pojďme se tedy společně podívat, jak na to.

Nevěsta v dlouhých svatebních šatech, s drdolem a závojem

Závoj – ano či ne?

Na výběr máte z pěti délek závojů – k bradě, po ramena, k loktům, ke špičkám prstů a dlouhý přecházející do vlečky.

Pro nevěsty menšího vzrůstu jsou lepší kratší varianty (maximálně do půli zad) a naopak, čím vyšší nevěsta, tím delší závoj si může dovolit.

Malá nevěsta by pod dlouhým závojem vypadala nevýrazně a ztraceně. Při výběru závoje zvažte i podmínky, při kterých se vdáváte. Zda nebudete dlouhý závoj vláčet v blátě, kalužemi, mezi spadaným listím, pískem apod.

Závoj podle postavy a obličeje

  • Pokud jste plnějších tvarů, pak volte jednoduché a splývavé závoje, načechraný styl by přidal další kila navíc, o to určitě nestojíte. Totéž platí pro kulatý obličej.
  • Pokud máte pěkně tvarovanou a štíhlou postavu s hubeným či oválným obličejem, pak vybírejte mezi závoji, které dodají objem. Může jít o závoj řasený nebo z několika vrstev.
  • Postava typu hruška vyžaduje zvýraznění v horní části těla, proto jsou vhodnější kratší závoje – do pasu. Totéž platí pro balónové sukně. Tady kratší závoj vyrovná proporce mezi sukní a živůtkem.
Jednoduchý krátký svatební závoj

Nevěsta s krátkým závojem při svatebním focení

Závoj podle svatebních šatů

Co se vzoru týče, měl by závoj ladit se svatebními šaty.

Máte-li svatební šaty posázené perlami, měl by mít závoj totožnou dekoraci (zdobení kamínky) , ale i barvu a druh krajky.

Pokud dáte přednost jednoduchým šatům, vypadal by vyšívaný a dlouhý závoj nepatřičně. V tomto případě je lepší variantou jednoduchý a krátký závoj přes obličej. Případně pouze náznak závoje v drdolu.

Při plánování svatby také nezapomeňte na konzultaci se svojí kadeřnicí, která by vám měla vymyslet svatební účes se závojem.

Dlouhé krajkované svatební šaty

Dlouhý závoj s krajkami sladěný se svatebními šaty

Proč se závoj nevěsty nosí?

Podle starých tradic se závoj nosí, aby nevěsta ukryla nos a ústa, aby se závist, nepřejícnost a zlý duch nemohli dostat do jejího těla.

Kdy mít závoj?

Aby závoj pro nevěstu neztratil své kouzlo a romantiku, je dobré mít jej hned od začátku obřadu, odhalí ho až ženich, při novomanželském polibku.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend