Svatební závoj – krátký nebo dlouhý?

Nejtradičnějším a nejoblíbenějším doplňkem nevěsty je svatební závoj. Svatebních závojů je dnes v nabídce mnoho a ke každé nevěstě i šatům se hodí jiný. Vybrat správný závoj nemusí být zase tak složité, jak se na první dojem zdá. Pojďme se tedy společně podívat, jak na to.

Nevěsta v dlouhých svatebních šatech, s drdolem a závojem

Závoj – ano či ne?

Na výběr máte z pěti délek závojů – k bradě, po ramena, k loktům, ke špičkám prstů a dlouhý přecházející do vlečky.

Pro nevěsty menšího vzrůstu jsou lepší kratší varianty (maximálně do půli zad) a naopak, čím vyšší nevěsta, tím delší závoj si může dovolit.

Malá nevěsta by pod dlouhým závojem vypadala nevýrazně a ztraceně. Při výběru závoje zvažte i podmínky, při kterých se vdáváte. Zda nebudete dlouhý závoj vláčet v blátě, kalužemi, mezi spadaným listím, pískem apod.

Závoj podle postavy a obličeje

  • Pokud jste plnějších tvarů, pak volte jednoduché a splývavé závoje, načechraný styl by přidal další kila navíc, o to určitě nestojíte. Totéž platí pro kulatý obličej.
  • Pokud máte pěkně tvarovanou a štíhlou postavu s hubeným či oválným obličejem, pak vybírejte mezi závoji, které dodají objem. Může jít o závoj řasený nebo z několika vrstev.
  • Postava typu hruška vyžaduje zvýraznění v horní části těla, proto jsou vhodnější kratší závoje – do pasu. Totéž platí pro balónové sukně. Tady kratší závoj vyrovná proporce mezi sukní a živůtkem.
Jednoduchý krátký svatební závoj

Nevěsta s krátkým závojem při svatebním focení

Závoj podle svatebních šatů

Co se vzoru týče, měl by závoj ladit se svatebními šaty.

Máte-li svatební šaty posázené perlami, měl by mít závoj totožnou dekoraci (zdobení kamínky) , ale i barvu a druh krajky.

Dlouhé krajkované svatební šaty

Dlouhý závoj s krajkami sladěný se svatebními šaty

Pokud dáte přednost jednoduchým šatům, vypadal by vyšívaný a dlouhý závoj nepatřičně. V tomto případě je lepší variantou jednoduchý a krátký závoj přes obličej. Případně pouze náznak závoje v drdolu.

Při plánování svatby také nezapomeňte na konzultaci se svojí kadeřnicí, která by vám měla vymyslet svatební účes se závojem.

Proč se závoj nosí?

Podle starých tradic se závoj nosí, aby nevěsta ukryla nos a ústa, aby se závist, nepřejícnost a zlý duch nemohli dostat do jejího těla.

Kdy mít závoj?

Aby závoj neztratil své kouzlo a romantiku, je dobré mít jej hned od začátku obřadu, odhalí ho až ženich, při novomanželském polibku.

Svatební závoj – krátký nebo dlouhý?
4.7 (93.33%) 3
Svatební závoj – krátký nebo dlouhý?
4.7 (93.33%) 3

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! Určitě už máte v hlavě představu, jak by měl váš den „D“ vypadat.

I přesto si vám dovolujeme nabídnout e-book s 20 tipy, jak uspořádat svatbu tak, aby se z ní stala událost, na kterou budete všichni ještě dlouhé roky vzpomínat.

Pošlete odkaz na článek přátelům