Svatební dary podle našich babiček

Výběr svatebního daru dokáže potrápit nejednoho svatebního hosta. A to i přesto, že možností je v současnosti celá řada. Od finanční hotovosti přes hmotné dary až po nejrůznější poukazy na pobyty či adrenalinové zážitky.

Jak to ale vlastně chodilo v minulosti – jaké dary se dávaly za dob našich babiček?

Povlečení jako svatební dar

Povlečení jako svatební dar bylo součástí snad každého věna

Věno nevěsty

Mnohé svatební zvyklosti se v čase mění, některé zanikají, ale na druhou stranu se objevují jiné, nové. Některé zvyky se pak zejména v minulých dobách lišily také kraj od kraje. Jednou z důležitých svatebních tradic, která se udržovala po dlouhá staletí a napříč všemi regiony, bylo takzvané věno.

Právě věno bylo často takřka nezbytnou podmínkou, aby se vůbec dívka mohla vdát. Hodnota věna přímo ovlivňovala to, jak „dobře“ se svobodná žena vdá. Naopak ta, která žádné věno neměla, měla šanci na vdavky prakticky mizivé. Věno představovalo majetek, který si nevěsta přinášela s sebou do manželství a po uzavření sňatku náleželo nejen jí, ale také jejímu manželovi.

NÁŠ TIP: Načerpejte inspiraci pro svatební dary.

Podle tradice se měli o shromáždění věna postarat rodiče dívky, případně její prarodiče. Byla to dokonce jejich povinnost, kterou po nich mohla dcera právně vymáhat. Ovšem v případě, že se jednalo o její první manželství a nebrala si svého vyvoleného proti vůli rodičů.

Co všechno mohlo být součástí věna? Prakticky vše, co mělo nějakou hodnotu. Samozřejmě záleželo na možnostech a postavení rodiny. Mohlo jít o finanční obnos, nemovitosti nebo dokonce celé hospodářství a dobytek.

Věno většinou obsahovala také výbavu, například oblečení, peřiny, ložní prádlo, ručníky, utěrky, hrnce, talíře, hrnečky, příbory a další součásti jídelního servisu. Věno mohlo zahrnovat rovněž tkané látky, kožešiny nebo třeba ozdoby a drahocenné šperky.

Dary a dárky okolo svatby

Především na venkově byly významnou událostí již samotné zásnuby, tedy slavnostní ohlášení chystané svatby. Ty byly také počátkem příprav na svatbu a tradičním zvykem bylo, že ostatní lidé přinášeli do domova, kde budoucí nevěsta bydlela, různé dary. Jednalo se především o suroviny a potraviny, ze kterých se poté připravovala svatební hostina – vejce, čerstvé mléko, smetana, máslo, povidla, ořechy či jiná úroda.

Ale také mladík, který žádal rodiče dívky o její ruku, zpravidla přinášel nějakou pozornost. Nechyběla kytice pro maminku budoucí nevěsta, jejího otce se většinou snažil obměkčit lahví kvalitního alkoholu.

Gin jako dárek pro otce nevěsty při zásnubách

I v dnešní době je zvykem při žádosti o ruku dcery darovat jejímu otci láhev kvalitního alkoholu

Zajímavé byly některé dary, které neměly význam pouze praktický, ale spíše symbolický. Tak například nůžky darované nevěstě měly posloužit v případě, pokud by se její milý zamiloval jinde k tomu, aby s nimi nevěsta symbolicky přestřihla „nit lásky“, která by ho k dotyčné poutala, a tím by si zajistila jeho věrnost.

Také budoucí ženich s nevěstou si dávali drobné dárky navzájem. Žena mohla od svého nastávajícího očekávat například šperk nebo třeba finanční příspěvek na svatební šaty, tradičně pak od něj dostala svatební kytici. Ženich od své milované většinou obdržel dárek, který vlastnoručně vyšívala, čímž dávala najevo svůj um. Byl jím například dar v podobě pečlivě vyšívaného kapesníčku, košile a podobně.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, jak darovat peníze novomanželům.

Dárků bylo ale mnohem více. Přímo na svatební hostině bývalo zvykem, že nevěsta své tchýni věnovala dort. Také maminka ženicha dala své nové snaše nějaký dárek coby symbol přijetí do rodiny, mohlo se jednat například o rodinný šperk.

Svatební dary v minulém století byly takřka výhradně praktického charakteru a jednalo se zejména o výbavu do domácnosti, která měla novomanželům usnadnit začátek jejich společného života. Častými dary byly soupravy povlečení, prostěradla, utěrky, ručníky a osušky. Nechyběly skleničky, hrníčky, sady talířů, hrnců a jiného nádobí nebo příbory. Postupem času se s rozvojem techniky začaly objevovat mezi svatebními dary i nejrůznější pomocníci do domácnosti – mixér, žehlička, rychlovarná konvice a další.

Již v minulém století bylo běžné dávat i finanční dary. Často se tak dělo prostřednictvím nějaké svatební zvyklosti, kdy se vybíraly peníze „do kolíbky“ nebo například „do střevíce“.  Dodnes se také udržuje zvyk dražení nevěstina podvazku.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend