O svatebním místě často rozhodují finance

Církevní sňatek v kostele, občanský na radnici. Pryč jsou doby, kdy bylo zcela zřejmé, kde se bude svatba odehrávat. Dnes se fantazii meze nekladou, a tak si své „ano“ můžete říci téměř kdekoliv.

Ovšem, má to jeden háček – finance. Zatímco za obřad na radnici nemusíte zaplatit ani korunu, za Hlubokou nad Vltavou zaplatíte čtyři tisíce osm set a svatba na Karlštejně vás může vyjít až na dvacet tisíc.

Rozpočet svatby

Před zahájením plánování si stanovte rozpočet svatby

Termín a místo – faktory, které ovlivní cenu

Bezesporu nejlevnější občanský sňatek můžete uzavřít na radnici. V případě, že stojíte o takovou svatbu, na webových stránkách jednoduše zjistíte, které termíny radnice nabízí zdarma, a za které si připlatíte (v řádech se jedná o pár tisíc korun). Zpravidla to bývají určité dny v týdnu nebo státní svátky.

Se souhlasem matričního úřadu lze však sňatek uzavřít kdekoliv, záleží na dohodě. Pokud vás tedy láká svatba na netradičním místě, neváhejte vyrazit na „matriku“ a v dostatečném předstihu se o možnostech informovat. Někdy může totiž chvíli trvat, než úředníky přemluvíte, aby s vámi vlezli do horkovzdušného balónu. Počítejte ale s tím, že za svatbu mimo radnici si opět několik tisíc připlatíte – jednak za svatbu na jiném místě, dále pak za vybrané datum.

NÁŠ TIP: Spočítejte si předběžné náklady na vaší svatbu pomocí naší svatební kalkulačky.

Pokud chcete na své svatbě ušetřit, popřemýšlejte o uspořádání svatby ve všední den. Budete mít možnost vybírat z většího množství svatebních míst, jindy obsazení svatební fotografové budou mít také spíše volno a jejich ceny budou příznivější.

V případě, že zvažujete svatbu na některé z kulturních památek, například na zmíněném Karlštejně, náklady na obřad značně vzrostou. Další finanční navýšení plynou z případů, kdy nemá jeden nebo oba z novomanželů trvalý pobyt na území České republiky.

Nebojte se máje, každý měsíc je vhodný pro svatbu

V minulosti bylo samozřejmostí, že spolu pár strávil společnou noc až po svatbě. Pokud se tedy svatba konala v květnu, přírůstek do rodiny byl očekáván v únoru. Tedy na sklonku zimy, kdy už se značně vyprázdnily zásoby jídla.

Navíc musely ženy přes léto a podzim pracovat na poli, a tak mnohdy potratily. A právě odtud se zrodila pověra o svatbě v máji, která znamená máry. V dnešní době se však tato rizika minimalizovala a máj se stal naopak časem lásky a měsícem, kdy touží mít svatbu snad každý druhý pár. Včasná rezervace termínu je tedy na místě.

Pokud pro vás není datum svatby zásadní, je možné najít termín pro sňatek na radnici i měsíc nebo dva před obřadem. Téměř jistotou, kdy seženete volný radniční sál, jsou pátky třináctého. Naopak o originální a snadno zapamatovatelná data je doslova boj, a tak se takový termín vyplatí rezervovat i rok předem. A stejné je to i v případě kulturních památek.

Jako na běžícím pásu

Není divu, že prostory radnice přestávají být pro mnohé atraktivním místem pro vstup do manželství. Míjet se s předchozími svatebčany a v těsném závěsu za sebou vidět další, není zrovna dvakrát příjemné. Svatba je sváteční akt, výjimečný den, ne jen třicet minut, které jsou nám věnovány jako na návštěvě u doktora. Kdo by tedy nechtěl svoji svatbu učinit nezapomenutelnou a jedinečnou? Bohužel vše záleží na penězích…

Měli bychom si ale uvědomit, že svatba není důkazem toho, co si můžeme dovolit. Svatba je důkazem lásky, důkazem, že chceme s někým bok po boku strávit zbytek života, ať už se bereme kdekoliv…

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend