Volno na svatbu: kdy máte nárok na placené volno?

Plánujete svoji svatbu, jdete na svatbu někomu z rodiny nebo jste obdrželi pozvánku na svatbu přátel a zajímá vás, zda máte nárok na volno na svatbu?

Rádi byste věděli, zda máte ze zákona právo na placené volno nebo budete muset na svatební den nuceni čerpat dovolenou? Náš článek vám poradí.

Vlastní svatba | Svatba děti – syna a dcery | Svatba rodičů | Svědci a další hosté

Placené volno na svatbu

Volbou termínu můžete ovlivnit, zda dostanete na svatbu volno nebo ne

Svatební přípravy zaberou většině snoubenců značné množství volného času. S organizací svatebního dne se nejčastěji začíná již celý rok před samotným obřadem. Je totiž zapotřebí domluvit místo sňatku, zamluvit prostory, kde se bude konat slavnostní hostina, vybrat svatební šaty, zajistit svatební oznámení. Zkrátka a dobře, vlastní svatbě předchází celá řada nezbytností, které musí zamilovaný pár před samotnou svatbou zařídit.

Někdy však není úplně jednoduché stíhat vše zařídit až po pracovní době. Například úřední hodiny na matrice se mohou nepříjemně překrývat s vaší pracovní dobou. Ale dobrou zprávou je, že český zákoník práce pamatuje na volno na svatbu (tzv. paragraf na svatbu). A právě v následujících řádcích si stručně popíšeme, kdo a za jakých podmínek nárok na svatbu vlastně má. Byla by totiž škoda této možnosti nevyužít a brát si na svatbu dovolenou.

Svatební volno pro nevěstu a ženicha

Na vlastní svatbu je možné si vzít dohromady dva dny pracovního volna. Z toho jeden den z důvodů, které se svatbou a její přípravou přímo souvisejí (například návštěva matriky nebo místa konání obřadu), druhý den pak na samotnou svatbu. Ale pozor, náhrada mzdy nebo platu vám přísluší pouze za jeden den.

Pokud jste si svatební obřad naplánovali na nejoblíbenější den v týdnu, kdy se svatby konají, tedy na sobotu a jestliže je tato sobota pro vás nepracovní (máte například zaměstnání od pondělí do pátku, s volnými víkendy), pak vám náleží nárok pouze na jeden den volna.

Přestože dle zákonu č. 262/2006 Sb. zákoníku práce máte na volno z důvodu vlastní svatby nárok, nezapomeňte svůj úmysl čerpat toto volno včas oznámit svému zaměstnavateli.

Placené volno na svatbu

Placené volno na svatbu – máte na něj nárok?

Volno pro rodiče na svatbu syna nebo dcery

Rodiče mají rovněž nárok na pracovní volno, pokud jdou na svatbu svému vlastnímu dítěti (neplatí pro děti nevlastní). Tentokrát se ale jedná pouze o jeden den, přičemž za něj vždy dostanou náhradu mzdy nebo platu.


Stejná situace platí i v případě, kdy jdete na svatbu svých rodičů (matky či otce). Pokud jste pracující, pak máte také nárok na jeden den pracovního volna. V tomto případě vám však již náhradu mzdy nebo platu zaměstnavatel vyplatit nemusí.

V obou výše uvedených případech platí, že pokud se svatební obřad koná v den, kdy dotyčný či dotyčná běžně nepracují, žádný nárok na jiný den volna nemají. Nemohou tedy žádat o volno z důvodu svatebních příprav.

Ostatní svatební hosté a jejich den volna

Na ostatní svatebčany již zákoník práce bohužel nepamatuje. Sourozenci snoubenců, jejich prarodiče, nevlastní děti, svědci či nejlepší kamarádi – tito nemají nárok na svatební volno.

Pokud se tedy koná svatební obřad v pracovní den, je nutné vzít si na něj dovolenou, čerpat náhradní volno za přesčasové hodiny nebo si vzít neplacené volno. V každém případě lze jen doporučit oznámit svému zaměstnavateli tento úmysl s dostatečným předstihem.

Komentáře (3)

Anonym napsal:

Dobrý den takže když je svatba v sobotu jako matka nevěsty na placené volno nárok nemám děkuji Hana

náhradní placené volno napsal:

Dobrý den,

naše personalistka tvrdí, že kromě snoubecnů nikdo nárok na náhradní volno – placené nárok nemá. Jak to tedy je?

SvatebníAsistentka.cz napsal:

Hezký den, Zuuujino,
volno na svatbu mají ze zákona rovněž rodiče budoucích novomanželů nebo děti, pokud se se berou jejich rodiče. Liší se však počet volných dní, případně náhrady za toto volno.

Více informací najdete v části článku s nadpisem: Volno pro rodiče na svatbu syna nebo dcery.

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend