Svíca – těšíte se na rozlučku se svobodou?

Rozloučení se svobodou, nebo jak se jinak nazývá svíca, je událostí, na kterou se těší všichni kamarádi. Je to samozřejmě odvozeno od svící, které dřív po celou dobu rozloučení se svobodou hořely.

Svíca

Svíca – jakou svatební zábavu uspořádáte vy?

Hlavní myšlenka svíce

Svícu, jakou ji známe z dnešních dní, můžeme vysledovat ve 2. polovině 20. století. Většinou se pořádá sedm až čtrnáct dní před plánovanou svatbou, převážně se koná v pátek či v sobotu. Hlavní myšlenkou je rozloučení snoubenců s jejich svobodou.

Říká se, že se sice na svícu nezve formou pozvánek, ale musí se dát najevo, kdy se událost koná.

Tento úkol je svěřený některému z kamarádů či příbuznému snoubenců. Samozřejmě, že kamarády a rodinu, které snoubenci potkávají dnes a denně, pozvou osobně.

Zábava v rámci svíce

Vrhnete se v rámci oslav svícy na taneční parket?

Kde se svíca koná?

Je na zvyklostech a na vkusu ženicha a nevěsty, zda volí společnou či oddělenou svícu. Oddělenou svícou se rozumí svíca zvlášť pro ženicha a jeho kamarády a zvlášť pro nevěstu a její kamarádky a známé.

Někdy bývá svíca větší než sama svatba, protože počet lidí se může dramaticky zvýšit a na svatbu se pozvou kamarádi, kteří se o události jenom doslechli. Bývá tak počítáno s desítkami hostů. Proto je vhodné si pronajmout kulturní dům, společenskou místnost obecního domu, větší vinný sklep, chatu či zahrádkářský dům. Pokud mají snoubenci velkou zahradu či dům, pak se samozřejmě svíca může konat i tam.

NÁŠ TIP:Podívejte se na hry vhodné na rozlučku se svobodou.

Přípitek s budoucí nevěstou

Přípitek s budoucí nevěstou

Dary

Na rozloučení se svobodou dojde k předávání darů novomanželům. Je úzus, že větší skupiny lidí, kteří na svatbu přišli společně, předávají společný dárek, který může být jak finanční hotovost, tak dar, který snoubenci dopředu naznačili (většina si vyrobí seznam vhodných darů a odškrtávají si, co jim kdo slíbí tak, aby se předešlo duplikaci jednoho daru).

Svobodná chasa

Jako větší skupina může být označena svobodná chasa, která se loučí se svými členy. Chasa jsou členové folklorního souboru, pěveckého sboru, kteří přicházejí na svícu s písní na rtech a společným darem. Hodnotí se vtipnost a originálnost písně, která se samozřejmě vztahuje k tomu, co snoubenci před svatbou prožili a jaké koníčky a zájmy je k sobě vážou.

Když chasa zazpívá, a předá svůj dar, pak se jim dostane doušku pálenky a jsou zváni ke stolu. Většinou tvoří pohoštění guláš, svatební koláčky a zákusky. Později rauty či obložené talíře, domácí rolády, řízky apod. Pije se v létě hlavně pivo ze zapůjčené bečky z pivovaru a také další alkoholické nápoje, jakož i nealkoholické nápoje. Na Slovácku nechybí ani víno a slivovice. K dobré náladě pak přispívá živá nebo reprodukovaná hudba a slaví se do pozdních nočních hodin.

Jak se vyvinula?

Svíca se vyvinula ze svatebního podvečera, který se konal u nevěsty, tam se pletly voničky a věnce a pozvaní hosté přinášeli dary v podobě cukroví, mouky, masa, tedy to, co se potom objevilo na hostině. Už tehdy se na svíci zpívalo a hrálo.

Bylo to symbolem pospolitosti a dobré vůle. V dnešní uspěchané době se snažíme všechno udělat co nejjednodušší bez vlastního úsilí a obětí, pak se to bohužel odráží i na atmosféře svatby, kde se občas vytrácí ona pospolitost.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.