Hudba na svatbu – víte, jak vybrat svatební hudbu?

Hudba má úžasnou schopnost skvěle podtrhnout celkovou slavnostní atmosféru svatebního dne, dokáže umocnit jedinečný okamžik, kdy přichází nevěsta k oltáři, je nezbytným atributem pro první novomanželský tanec, umí odvázat svatebčany na tanečním parketu.

To vše ovšem za předpokladu správného výběru svatební hudby.

Živá hudba na svatbu

Zvolíte na své svatbě spíše živou hudbu nebo dáte přednost té reprodukované?

Kde můžete hudbu na svatbu využít?

Svatba od svatby se liší, ale v zásadě je možné rozčlenit hudební produkci určenou pro:

  • pro příchod nevěsty k oltáři,
  • svatební obřad,
  • pro první novomanželský tanec,
  • svatební hostinu a večerní program.

Hudba na svatební obřad

Vybrat hudbu k oltáři, respektive k obřadu se může zdát jako snadný úkol, ale zase tak jednoduché to ve skutečnosti není. Je třeba se totiž rozhodnout, kdy vůbec se svatební hudbou začít, zda již při příchodu ženicha nebo až při nástupu nevěsty a její cestě k oltáři.

Často si snoubenci přejí nechat znít píseň při samotném průběhu svatebního obřadu, při jeho závěru, tedy slavnostní výměně snubních prstýnků a prvním novomanželském polibku. Zapomenout by se nemělo také na závěrečné gratulace, kdy se hudební doprovod také hodí.

V závislosti na tom, jak moc touží budoucí manželé podtrhnout tyto výjimečné okamžiky hudbou, se odvíjí počet písní. Při výběru konkrétních skladeb by měli snoubenci brát ohled především na sebe, jelikož je to jen jejich jedinečná chvíle. Měli si vybrat takovou hudbu, která se jim líbí a která dokáže krásně prohloubit svatební atmosféru.

Je třeba pamatovat také na to, že ať už se rozhodnou pro tradiční nebo netradiční hudbu, jednotlivé skladby by měly vzájemně ladit k sobě, v opačném případně by se totiž mohly stát po sobě jdoucí písně zcela odlišných stylů rušivým elementem.

Pro obřad rovněž doporučujeme vybírat hudbu bez zpívaných textů, které rušily vlastní obřad. Ideální je tak volit spíše podkresovou hudbu hranou na piano, harfu nebo housle. Ta může být produkována jako živá hudba.

Hudba na svatební obřad

Necháte si při svém svatebním obřadu znít živou hudbu z piana?

Hudba na svatební hostinu

Hudební produkce v průběhu svatební hostiny není samozřejmostí, ale určitě stojí za to o ni popřemýšlet. Nepříliš hlasitá a vhodně zvolená muzika dokáže příjemně „přehlušit“ ticho v době, kdy se svatebčané věnují jídlu a zároveň pohltí takové zvuky, jakými je cinkání příborů a skleniček nebo mlaskání a přežvykování.

Většinou je vhodné zvolit melodickou a jemnou hudbu (například instrumentální), která bude hrát na pozadí celé hostiny.

Píseň pro první novomanželský tanec

Výběr písně pro první tanec nevěsty s ženichem je zásadní. Snad každá zamilovaná dvojice touží po tom, aby se tento okamžik stal zcela nezapomenutelným a silným zážitkem pro oba novomanžele. A právě proto by se měli na volbě skladby shodnout a píseň by měla oběma vyhovovat.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o výběru písně na první svatební tanec.

Konkrétní styl pak samozřejmě závisí také na tom, jak zdatní jsou novomanželé tanečníci. Ti méně zkušení by si určitě neměli zvolit náročnou píseň, která si vyžádá pečlivé a zdlouhavé trénování předem. Pro pár by to byl akorát zbytečný stres navíc, naopak jednoduchým romantickým ploužákem nikdy nic nezkazí.

Naopak ti, kteří se cítí na tanečním parketu jako ryba ve vodě, se můžou odvážit do složitějšího kousku a nacvičit si neobvyklou nebo vtipnou choreografii.

Základní taneční kroky

První novomanželský tanec – jakou hudbu pro něj zvolíte?

Písničky na svatební párty

Právě hudba je jedním z hlavních prvků, které dokážou na svatební párty rozpoutat tu pravou zábavu. V případě písniček na svatební párty by měli pamatovat novomanželé nejenom na sebe a na svůj hudební vkus, ale také na ostatní svatební hosty.

Většinou tvoří svatebčané průřez generacemi od babiček, tetiček až po ratolesti přátel. A i když nad některými tradičními hity (vzpomeňme jmenovitě alespoň „Jede jede mašinka“) ohrnují nos, věřte, že právě tyto písně dokážou zvednout ze židle dokonce i ty, kteří se do té chvíle nedokázali odvázat.

NÁŠ TIP: Děsíte se prvního novomanželského tance? Podívejte se na náš článek se základními tanečními kroky.

Není od věci mít připravený vlastní svatební playlist písní. Neměly by v něm chybět songy „na rozjezd“ kdy teprve svatební zábava začíná a s postupujícím večerem přidávat písně s rychlejšími rytmy či chytlavé všeobecně známé písně. Součástí by měly být staré hity typu oldies, zahraniční i české písně. Záleží však pochopitelně také na složení svatebních hostů, ale také vašich preferencích.

Živou kapelu na svatbu, svatebního DJ nebo ještě jinak?

Se svatební hudbou se pochopitelně naskýtá také otázka, kdo se o ni postará. Záleží na více faktorech, k těm hlavním patří finanční rozpočet snoubenců, jejich hudební vkus a styl samotné svatby. Nejčastěji se však zamilovaná dvojice rozhodne pro některou z níže uvedených možností.

Živá hudba na svatbu

Živá hudba na svatbu má své specifické kouzlo, protože není „ošizená“ a výsledkem je intenzivnější hudební prožitek. Tomu pochopitelně odpovídá také cena, která se odvíjí mimo jiné od počtu členů a závisí i na konkrétní kapele.

Může jít o skupinu, která se zaměřuje právě na svatby a podobné akce, pokud si však dvojice pozve populární hudební kapelu, která má své hity běžně v radiích, bude cena samozřejmě násobně vyšší. Je třeba také počítat s tím, že je zvykem, že i členové kapely budou konzumovat občerstvení, případně obdrží výslužku.

Živou hudbu můžete využít pro svatební obřad, pro příchod nevěsty k oltáři i pro večerní program.

DJ na svatbu

Jedná se o reprodukovanou muziku, kterou bude mít na starosti profesionál – svatební DJ. V tomto případě je třeba dát si pozor, aby šlo skutečně o někoho, kdo má již se svatbami dostatečné zkušenosti a lze mu hudební produkci s klidem svěřit.

Ideální je vybrat si někoho, koho již snoubenci viděli „v akci“ například na jiné svatbě.

DJ na svatbu

Většina novomanželů si na svou svatbu pozve svatebního DJ

DJ by měl mít své vlastní kvalitní vybavení včetně reproduktorů a mikrofonu. Měl by být také schopen ujmout se role moderátora celého večera a dokázat rozpoutat zábavu v případě, když poněkud vázne. Měl by mít tudíž v zásobě nejenom osvědčené vtipy, ale klidně také různé soutěže a úkoly pro svatebčany.

DJ by se měl snoubenci dopředu dohodnout, jakým směrem chtějí svatební večer směřovat, rovněž by měl být schopen se trefit do jejich vkusu.

Vlastní reprodukovaná hudba

Jedná se o hudbu ve vlastní režii, ke které je využit nejčastěji přehrávač nebo notebook doplněný o zesilovač a reproduktory.

V případě vlastní reprodukované hudby si většinou snoubenci sami vyberou konkrétní skladby a vytvoří vlastní svatební playlist, případně nechají notebook k dispozici ostatním svatebním hostům, kteří si zde mohou sami pouštět vlastní hudbu, a to například přes hudební servery Youtube a Spotify.

Přípravě této hudební produkce je třeba věnovat určitý čas. Ideální je také svěřit starost o hudbu na svatbě někomu spolehlivému, aby ženich či nevěsta nemuseli stále odbíhat k notebooku a celý večer si opravdu užili.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.