Prskavky na svatbě – kdy je využít?

Prskavky má většina z nás spojeny především s vánočním a silvestrovským obdobím, kdy skvěle dotváří celkovou slavnostní atmosféru. Dříve byly velmi oblíbené ty, které bylo možné zavěsit na vánoční stromeček a mnozí na ně dodnes nedají dopustit.

Po zapálení totiž prskavky vytváří zajímavé světelné efekty coby žlutavé přeskakující jiskřičky. To je způsobeno tím, že na prskavce jsou umístěny drobné částečky kovu, které při zapálení postupně odpadávají a odskakují.

Prskavky se ale nepoužívají pouze u příležitosti svátků na sklonku roku, tuto zábavnou pyrotechniku je totiž možné využít i při nejrůznějších oslavách, v posledních letech jsou prskavky populární také na svatbách.

Prskavky na svatbě

Prskavky lze na svatbě využít napříkla při špalíru

Jak využít prskavky na svatbě?

Není divu, že obliba využití prskavek na svatbách je na vzestupu. Dokážou totiž jednoduše ale spolehlivě podtrhnout kouzlo okamžiku, prohloubit slavnostní atmosféru a jsou zajímavým zpestřením svatebního dne. Pro tyto účely jsou k sehnání i přímo tzv. svatební prskavky, které jsou oproti těm klasickým delší a zároveň také déle hoří. A existují dokonce takové, které mají tvar srdce! V závislosti na použitém kovu mohou být výsledné jiskřičky žlutavé, stříbrné, bílé nebo oranžové.

V každém případě nezapomeňte na svatebního fotografa, protože prskavky dokážou vdechnout výsledným fotografiím neopakovatelný vzhled a jedinečnost. Obzvláště efektní fotky však vzniknout pochopitelně až po setmění.

Uveďme si alespoň tři nejpopulárnější způsoby, jak prskavky během svatby použít a kdy je zapálit:

 • Prskavkový tanec
  Zatímco novomanželé tančí svůj první tanec, ostatní svatebčané jsou v kruhu okolo nich a každý drží v ruce zapálenou prskavku.
 • Svatební špalír, ulička z prskavek
  Svatební hosté vytvoří svatební špalír, nad hlavu zvednout zapálenou prskavku a novomanželé touto kouzelnou jiskřící uličkou projdou. Případně se prskavky drží spíše šikmo, aby vytvořily dojem klenuté brány.
 • NÁŠ TIP: Podívejte se na zábavné svatební hry.

  Novomanžele s prskavkami při svatebním focení

 • Společná fotografie
  Také fotografie všech zúčastněných se zapálenými prskavkami bude vypadat nádherně. A zkušený fotograf dokáže kouzlo ještě prohloubit například uspořádáním svatebčanů tak, aby jiskřičky vytvářely tvar srdce. Další možností je s nimi pohybovat, aby vytvářely určitý nápis.

Originální kartičky ke svatebním prskavkám

Pokud se vám nápad mít na svatbě prskavky líbí, máme pro vás ještě jeden tip. Můžete je navíc dozdobit vlastnoručně vyrobenými štítky s nápisy či citáty.

Jednoduše text vyrobte v počítači, kartičky vytiskněte (můžete použít například papír ve stejném barevném odstínu jako ostatní svatební dekorace), v horní a dolní části udělte děrovačkou otvor a navlékněte na prskavku. A máte hotovo!

K prskavkám se budou hodit například tyto citáty:

Přeskočila jiskra a vzplanula z toho velká láska.

Ať naše láska hoří navěky.

Nechme vzájemnou lásku zajiskřit.

Z jediné jiskry se rozhořela opravdová láska.

Špalír pro novomanžele s prskavkami

Využijte prskavky při večerním focení

Nezapomeňte na bezpečnost!

Prskavky spadají do kategorie zábavné pyrotechniky, to znamená, že při manipulaci s nimi je třeba dodržovat určité bezpečnostní zásady. Nejvhodnější je samozřejmě jejich použití venku, ale vyvarujte se místům, kde je například příliš suchá tráva, případně sláma či seno, aby nedošlo ke vzniku požáru.

Za určitých podmínek je třeba prskavky použít i v interiéru, ale o svém záměru se nejdříve poraďte s majitelem objektu. Nebezpečné mohou být prskavky zejména v prostorách obložených dřevem nebo takové, kde jsou závěsy, parkety či koberec. Pamatujte také na to, že prskavky tvoří poměrně hodně dýmu, takže není dobré jich zapálit větší množství v menší uzavřené místnosti.

Prskavku držte vždy dostatečně daleko od očí, abyste zabránili případnému vlétnutí jiskřičky do oka a následnému bolestivému popálení. Nesvěřujte ji dětem a raději ani svatebčanům, kteří to přehnali s alkoholem :).

A co vy, použijete prskavky na své svatbě?

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend