Rozhovor se svatebním DJ

Svatba je radostnou událostí, ke které patří dobré jídlo, pití a v neposlední řadě tanec a hudba. Dávno pryč jsou doby, kdy na svatbách hrála jen živá kapela a mnoho snoubenců si na svůj velký den pozve raději Dje.

Nejen o tom, jak Dje na svatbu vybrat, jsme si povídali s Jirkou Veselým, jehož jste mohli potkat nejen na některé z desítek svateb, které odehrál, ale jeho hlas můžete znát i z rádia a tvář si pamatovat z televizní obrazovky.

Svatební DJ

Svatební DJ

Svatební sezóna klepe na dveře? Jak se na ni těšíš?
Na další svatební sezónu se velice těším. Jsem rád ve společnosti milých lidí a pravda je taková, že na svatbě je milý úplně každý.

Ani ty letošní svatby se neobejdou bez hudby a stále více snoubenců dává před živou kapelou přednost diskžokeji. Ale spousta z nich neví, kdy a jak Dje na svou svatbu vybrat. Poradíš jim?
Hledání vhodného diskžokeje na svatbu, ačkoliv se to někomu může zdát jako hračka, nemusí být jednoduché. I toto „řemeslo“, jako i mnoho jiných, začíná trochu skomírat. Nás, co jsme ochotni prožívat nonstop svatební veselí a pokaždé hrát někde jinde už zase tolik není a nová, mladá krev se do toho tolik nežene. Čím dříve si teda nevěsta s ženichem zvolí svého diskžokeje, tím lépe. Doporučoval bych vybírat především podle referencí, ale také podle technické výbavy diskžokeje. I ze způsobu komunikace lze ledasco pochopit, je jedno, jestli oslovíte dotyčného baviče emailem, telefonem nebo třeba na facebooku nebo skypu, pokud vám komunikace s ním nepřijde fajn, pak si asi těžko sednete v den D.

Jirka Veselý: DJ na svatbě by měl být i bavičem, který pro zábavu společnosti a skvělou atmosféru udělá maximum.

Ale co dělat, když v okolí žádný vhodný DJ není k nalezení?
Rozhodně je dobré rozšířit své hledání diskžokeje na širší okruh než jen třeba 30 kilometrů, kde se zrovna nemusí nikdo vhodný nebo dostupný na onen termín najít. Já jsem třeba pojízdný a není pro mě problém zahrát na svatbě v Aši nebo Ostravě, ale také třeba na Slovensku nebo v Polsku. Zatímco si někdo účtuje kilometry za dopravu, já to považuji za svoji přidanou hodnotu a za dopravu neúčtuji ani korunu.

Jirka Veselý

Proč by měli lidi investovat do DJe, když má jejich kamarád, bratr apod. v počítači spoustu MP3?
Tohle snad raději ani komentovat nebudu. Žádný počítač vám zábavu nezařídí, a když na to přijde, tak ani s kamarádem. Obecně jsem hodně proti pouštění muziky z notebooku při takových významných událostech, mezi které svatba bezesporu patří. Myslím si, že tento den si zaslouží mnohem více.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek Jak vybrat hudbu na svatbu.

Když se tedy rozhodnou, že si na svatbu pozvou profesionálního Dje, jak hluboko budou muset sáhnout do peněženky?
To je velmi různé. Obecně se částky pohybují od 4 do 8 tisíc korun za 6 – 8 hodin produkce, ale je to značně individuální. A pravda je taková, že ne vždy platí, co je nejdražší, je i nejlepší a samozřejmě i naopak.

Je pouštění muziky jedinou věcí, kterou má Dj na svatbě na starosti nebo za své peníze mohou novomanželé očekávat nějakou přidanou hodnotu?
Tohle je svědomím každého diskžokeje. Já bych se třeba nikdy neodvážil stát jen u mixážního pultu a cosi tam hrát. Vždy dlouho předem na každou svatbu promýšlím zábavu, soutěže a jiné prvky, které pozvednou svatební párty na více než jen pouhé hraní písniček. DJ na svatbě by měl být i bavičem, který pro zábavu společnosti a skvělou atmosféru udělá maximum.

To vypadá, že správný Dj má na svatbě plné ruce práce. Je něco extra, s čím mají snoubenci na svatbě počítat, když si na svatbu Dje pozvou?
V první řadě je to prostor a čas na sestavení techniky. V zásadě je dobré se předem domluvit na umístění aparatury, aby pro ní skutečně prostor byl zajištěný, dále pak přísun k elektrické energii a stůl. Často se mi stává, že když na veselici dorazím, pro aparaturu není dostatek místa, chybí stůl a personál podniku je příliš zaměstnaný svatebními hosty na to, aby byl jakkoliv schopen v tomto pomoci. Tohle je nutné zajistit už předem a je to právě na každém manželském páru.

To není, jako když dorazí pan s flašinetem nebo klávesami. Zvukový a světelný aparát diskžokeje zabere větší kus, stejně jako delší dobu na montáž i demontáž. Což mohou být klidně dohromady i 4 hodiny.

Zejména v poslední době se mezi snoubenci rozmáhá trend, kdy si sami sestavují svatební playlist. Co na to říkáš?
Sestavit celý seznam všech písniček na svatební veselici je holý nesmysl, takhle to nemůže fungovat. Je dobré diskžokeji sdělit, jakou hudbu mají novomanželé rádi, ale pozor, nesmí se to zvrhnout v čirý individualismus. Zatímco nevěsta s ženichem milují AC/DC, tetičce z Valašska to rve uši a miluje lidovky. Každému novomanželskému páru proto radím, aby brali v potaz především různorodé věkové složení osazenstva.

Pojďme si teď povídat alespoň na chvilku o tobě. Ty jsi ženatý, takže se přímo nabízí otázka jestli si vzpomínáš na svou vlastní svatbu?
Samozřejmě, že vzpomínám a moc dobře. Byl to moc krásný letní den, vydařil se bezezbytku. Samozřejmě jsem si svoji svatební veselici odehrál sám, to bych nikomu nesvěřil. S ženou jsme to vydrželi až do 7 ráno, byla to velká a veselá party.

To vypadá na pořádný mejdan. Na své svatbě jsi si určitě hrál muziku, která je tobě nejbližší. Co tedy nejvíce lahodí tvému uchu?
Nejbližší je mi především hudba 80. let a začátku 90., ale jinak jakoukoliv muziku mám velice rád. Moc neškatulkuju a na svatbách i jiných akcích se samozřejmě přizpůsobuji hudebnímu vkusu jiných.

Říkáš i na jiných akcích. Pravděpodobně tedy nehraješ jen na svatbách?
Hraju na svatbách, narozeninových party, firemních večírcích, marketingových i sportovních akcích. Hraní a moderování se profesionálně věnuji už opravdu dlouho a velmi rád.

Přesto všechno jsme tě ještě nedávno více než svatbách mohli vidět na televizní obrazovce v roli televizního reportéra, který nás informoval o tom, co je nového na severu Moravy. Co tě vedlo k tomu, že jsi vyměnil kameru za mixák?
Trošku to opravím. Nejprve jsem vyměnil mixážní pult za kameru a pak zase naopak. Prostě, stará láska nerezaví a moderování a hraní kdekoliv jsem se vlastně věnoval i během toho co jsem tvořil nejsledovanější televizní zpravodajství v zemi.

Nechybí ti média?
To je dobrá otázka. Spousta lidí se domnívá, že po té, co jsem se uklidil z obrazovky TV Nova, jsem nejspíš mediálně mrtvý. Není to pravda. Média provázejí můj život neustále a trvá to už od roku 1996. Aktuálně je mojí domovskou stanicí brněnské Rádio Petrov, kde moderuji pravidelně každou sobotu a neděli.

Co děláš, když nejsi v rádiu nebo na svatbě?
Pro mě je moje práce zároveň i zábavou a i když kromě produkcí na svatbách a moderování v rádiu dělám ještě spoustu dalších věcí kolem médií, jako například mediální školení nebo public relations, vše je pro mě zábavou. A ve volném čase si dopřávám ticho v Beskydech a vůbec, celkově rád načerpávám energii v přírodě.

Takže jsi evidentně v jednom kole, proto tě nebudeme dále zdržovat. Je něco, co bys  vzkázal všem našim čtenářům, kteří mají svůj velký den ještě před sebou?
Tak především, aby než začnou řezat, raději dvakrát měřili. Vše co na svůj velký den naplánují je nezvratitelné, neopakovatelné a je dobré všechno předem dobře promyslet. A hlavně, aby si svůj velký den maximálně užili.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend