Koronavirus a svatby – aktuální omezení a opatření 2020

Jelikož se situace s nařízeními Vlády ohledně onemocnění koronavirem (COVID-19) neustále mění, rozhodli jsme se vám přinášet aktuální, ucelené a přehledné informace ohledně aktuálních omezení svateb.

Aktuální nařízení Vlády ohledně svateb

Aktualizováno 12. 5. 2021

  • svatby se mohou konat, ale pouze v maximální počtu 30 účastníků (a to včetně snoubenců a oddávajícího)
  • během svatebního obřadu nemusí mít nikdo z přítomných roušku
  • není možné pořádat svatební hostinu v restauraci či jiném stravovacím zařízení
  • roušku nemusí mít snoubenci, ani další hosté v průběhu svatebního focení

Roušku nemusí mít v průběhu celého svatebního obřadu snoubenci, ani svatební hosté. Po skončení obřadu již musí mít roušku všichni. Sundat si ji mohou až v případě svatebního focení, a to po dobu nezbytně nutnou. Následnou svatební hostinu je možné pořádat pouze doma, a to v úzkém rodinném kruhu.

Informace převzaty z oficiálního Covid portálu ČR.

Svatba a koronavirus

Budoucí novomanžele čeká z důvodu epidemie koronaviru velká zatěžkávací zkouška

Jak postupovat, když svatbu nelze uskutečnit

Nejlepším řešením je přesunutí svatby na náhradní termín. Ale pozor, mnoho dodavatelů má své termíny dlouho dopředu obsazené. Dvojicím, které touží po svatbě co nejdříve a nejlépe ještě v letošním roce, proto doporučujeme zvážit volbu méně obvyklého svatebního termínu.

Zkuste místo nejžádanějšího svatebního dne vybrat termín svatby ve všední den.

NÁŠ TIP: Přečtěte si článek o výhodách a nevýhodách svatby ve všední den.

Nový termín svatby doporučujeme situovat spíše do druhé poloviny roku, protože nikdo přesně neví, jak dlouho ještě restriktivní opatření potrvají, ač se dá předpokládat, že postupně se budou rozvolňovat.

Další možností je posunutí termínu svatby o celý rok. V tomto případě budete mít snazší zajištění svatebních dodavatelů a budete mít na veškeré změny a přípravy dostatek času.

Náhrady za zrušené svatby

Náhrady ze strany státu se v případě rušené svatby nedočkáte, je proto nutné jednat co nejrychleji a snažit se ztrátu financí v maximální možné míře eliminovat.

Pokud jste do svatby investovali nemalé finanční prostředky a svatbu v daném termínu není možné realizovat, je nutné se co nejdříve domluvit s jednotlivými svatebními dodavateli na dalším postupu.

Svatba v kostele

Svatební obřad se snažte přesunout spíše na druhou polovinu roku

Mnoho snoubenců řeší problém s dodavateli, kteří jim nechtějí vrátit zaplacenou zálohu. Pokud jste nyní ve fázi výběru svatebních dodavatelů, domluvte se s nimi, ideálně písemně, jak byste případně postupovali v případě, že svatbu nebude možné v původním termínu uskutečnit.

Jelikož předsvatební přípravy trvají zpravila několik měsíců a nařízení Vlády se často mění ze dne na den, doporučujeme vám plánování svatby co nejvíce zjednodušit.

Velký svatební plánovač

Je pravděpodobné, že budete muset kvůli odkladu svatby část svatby naplánovat znovu

Svatbu plánujte s rozvahou

Při plánování svatby v letošním roce je třeba brát v potaz možná omezení způsobené koronavirem.

Budoucím novomanželům proto radíme vše plánovat s rozvahou a zvážit, zda svatbu neodložit na pozdější datum, kdy se epidemiologická situace zlepší a omezení nebudou tak zásadní.

Reálně totiž hrozí možnost, že svatbu nebude možné v daném termínu realizovat, případně ve velmi omezeném počtu osob a například s nemožností uspořádat společnou svatební hostinu.

U svateb se zahraniční účastí navíc hrozí omezení návštěv z určitých zemích, případně jen při dodržení dalších opatření (negativní test, 14 denní karanténa).

Pokud chcete svoji svatbu uskutečnit ve svůj vysněný termín, doporučujeme vám připravit si záložní plán, o kterém informujete všechny svatební hosty. Může jít například o zmenšení počtu přítomných svatebních hostů či realizaci svatební hostiny na zahradě, místo původního místa konání svatby.

Při plánování tudíž příliš nespěchejte s vytištěním svatebních oznámení nebo zhotovením rytiny s datem sňatku na snubní prstýnky.

Dalším problémem je fakt, že spousta svatebních dodavatelů v současnosti zkrátka neposkytuje své služby, jelikož musí mít například z důvodu nařízení Vlády zavřeno.

Počítejte také s tím, že nebudete moci absolvovat svou vysněnou svatební cestu, jelikož je vstup do řady zemí výrazně omezen či podmíněn splněním dalších podmínek (QR, kód, negativní test, povinná karanténa). Popřemýšlejte tak, zda svatební cestu neodložíte, jelikož hrozí, že byste si ji nemuseli užít v plném rozsahu.

Uzavřené hranice a komplikace pro zahraniční svatební hosty

Zpozornět by měli rovněž snoubenci, kteří plánují svůj sňatek s přítomností zahraničních hostů. A může jít klidně i o naše „sousedy“ ze Slovenska.

Přestože se dá předpokládat, že postupně začne docházet k uvolňování jednotlivých opatření, nezbytnost negativního testu či 14 denní karanténa bude pravděpodobně trvat i v celém letošním roce.

Na závěr lze dodat, že i když není současná situace vůbec jednoduchá a je náporem i na psychiku, měli by se ji snoubenci pokusit brát, pokud možno s nadhledem. Jednou se z vynuceného posunutí termínu svatby a nastalých zmatků stane historka k pobavení, kterou budou moci po letech vyprávět svým blízkým a přátelům.

Nezbývá než popřát zamilovaným dvojicím, ať tuto zatěžkávací zkoušku zvládnou na jedničku.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend