Svatební šaty – jak vybrat ty nejkrásnější?

Zkoušení svatebních šatů patří mezi okamžiky, na které se těší snad každá nevěsta. Je to ale také okamžik, který může být pro mnoho nevěst stresující, jelikož se bojí, aby vybraly správně. Víte, jaké svatební šaty jsou pro vaši postavu ty pravé a čeho byste se měla naopak vyvarovat?

Poradíme vám!

Půjčovna svatebních šatů

V půjčovně svatebních šatů bývá často rozličný výběr střihů a vzorů

Svatební šaty z půjčovny nebo šaty vlastní?

Výběr svatebních šatů je v dnešní době opravdu pestrý a ničím se neomezuje. Zapůjčit si můžete šaty nejrůznějších délek, střihů i barev.

Cena půjčovného se pak odvíjí od kvality materiálu, složitosti střihu a značky šatů. Ty nejlevnější seženete i za 5.000 Kč, za dražší kousek pak z peněženky vyndáte třeba i čtyřnásobek.

Některé svatební salony zahrnují do ceny půjčovného i doplňky jako je např. závoj, kabelka, deštník nebo kožešinové bolerko na šaty.

Mnohdy si zde zakoupíte i další potřebné věci (krabičky na výslužku, ozdoby na auta, svatební oznámení, myrtové mašle), a tak si vlastně díky salonu můžete odškrtnout hned několik bodů ze svého svatebního seznamu.

Pro některé nevěsty znamenají šaty na svatbu symbol lásky, který chtějí předávat další generaci a opatrovat jej jako vzácné dědictví. Z toho důvodu si šaty nepůjčují, nýbrž kupují.

Dlouhé krajkované svatební šaty

Dlouhé krajkované svatební šaty

Jenže – vyplatí se to?

Pokud se rozhodnete koupit si svatební šaty, počítejte s vysokou investicí. Prodávané šaty jsou většinou ušity na míru nevěsty.

Nevěsta si může sama zvolit látku, ze které budou šaty ušity a dokonce může švadleně donést svůj vlastní návrh nebo předlohu.

Riskuje tím ale, že se šaty budoucí generaci líbit nebudou nebo jí dokonce nepadnou.

Problém nastává také v situaci, kdy se nevěsta v budoucnu rozhodne, že šaty prodá. Prodat vlastní svatební šaty se totiž podaří pouze malé části z nevěst (každá jsme holt jiná :).

Ceny na míru ušitých svatebních šatů se v Česku pohybují od 20.000 Kč, částku kolem 100.000 Kč si připravte na šaty nejluxusnější.

Krátké nebo dlouhé?

Ze všech módních časopisů, tradic i zvyklostí se můžeme dozvědět, že svatební šaty by měly být hlavně dlouhé a nevěsta by měla v maximální možné míře vypadat, jako princezna.

Opravdu se ale chcete řadit mezi klasiku nebo jste duší spíše rebelka? V tom případě se vůbec nebojte experimentovat a vyzkoušejte kratší šaty, ve kterých odhalíte své krásné nohy.

Jediné místo, kam se krátké svatební šaty nehodí, je kostel a obřad v něm konaný.

Pokud máte svatbu na radnici nebo venku, jsou krátké „svatebky“ ideální, zvlášť pokud venku panuje parné léto. Pozor si ale dejte na laciný střih a materiál šatů, doplňte je vhodnými šperky a závojem a hlavně – mějte soudnost!

Pamatujte, že svatební fotky vám budou svatební den připomínat do konce života. Opravdu se toužíte stát na jeden den typickou princeznou v tylové sukni?

Krátké svatební šaty se zdobením

Krátké svatební šaty se zdobením

Jednoduché nebo zdobené?

Jakmile si budete vybírat svatební šaty, nebojte se vyzkoušet několik stylů. Sama se budete divit, jak některé šaty vypadají jinak na fotce a jak vypadají v reálu na vaší postavě.

Navíc pamatujte, že méně je někdy více a pozor na to, abyste si sama výsledný outfit zbytečně nepřekombinovala.

Jak se říká – v jednoduchosti je krása.

Ale pozor!

Jednoduchý střih šatů sluší spíše výrazným ženám s barevnými vlasy a štíhlou figurou. Velká prsa či silnější ruce skvěle schováte spíše v krajce.

Svatební šaty zdobené kamínky

Svatební šaty zdobené kamínky

Krajkové svatební šaty naopak nejsou příliš vhodné pro nevěsty pyšnící se tetováním (tedy, pokud jej naopak nechcete ukázat).

Ke krajkovým šatům se málokdy hodí dlouhé závoje, to samé platí i pro příliš zdobené šaty.

Pokud jste si vybrala šaty s perličkami, přizpůsobte dle nich i svatební šperky.

Na co si dát pozor?

  • zdobení šatů a závoje musí ladit
  • při zkoušení šatů si upravte vlasy tak, aby co nejvíc připomínaly budoucí svatební účes
  • k jednoduchým šatům patří výrazné šperky, naopak k přezdobeným šatům volte šperky minimalistického vzhledu
  • na zkoušku šatů s sebou vezměte boty ve kterých se budete vdávat

Nejoblíbenějším střihem svatebních šatů je v Česku tzv. áčkový střih s korzetem, který odhaluje ramena.

Svatební šaty pro plnoštíhlé a těhotné

Má-li nevěsta pár kilo navíc, nemusí se vůbec bát, že na sebe nesežene svatební šaty svých snů. Mnoho svatebních agentek se shoduje na tom, že nevěstám s velikostí 40 a 42 padne nejvíc stylů svatebních šatů. I proto stráví tak ve zkušební kabince mnoho času, protože zkrátka mají velký výběr a jsou nerozhodné.

Čeho se baculky musejí vyvarovat, je pro ně nelichotivý střih šatů, alá mořská panna. Tento typ šatů sluší opravdu jen útlým ženám se štíhlým pasem a malým zadečkem.

Pozor si plnoštíhlé nevěsty musejí dát také na příliš široké tylové sukně a zdobení živůtku v případně většího poprsí.

Ideálním střihem jsou pro ně šaty s širokým ramínkem a zdůrazněním pasu.

Krajkové těhotenské svatební šaty

Pokud jste nastávající maminka a svatba vás zastihne v požehnaném stavu, doporučujeme vám přečíst si náš článek o šatech pro těhotné.

Kdy a jak vybírat svatební šaty?

Šaty doporučujeme zkoušet a vybírat alespoň 6 měsíců před svatbou, aby byl čas šaty případně doupravit nebo vyměnit za jiné.

Hotové, upravené šaty doporučujeme vyzvednout nejpozději týden před svatbou. Ale je nám jasné, že budete tak nedočkává, že si je vyzvednete ještě dříve :).

Svatební šaty snů poznáte na první „vyzkoušení“. Prostě vám padnou jako ulité a vašemu doprovodu vyrazí dech. Musíte se v nich cítit pohodlně, přece jen v nich budete zářit celý svatební den.

Pro zkoušení vám vřele doporučujeme přizvat kamarádku nebo maminku, aby vám s výběrem pomohly a sdělily vám svůj názor – nespoléhejte se pouze na mínění obsluhy prodejny nebo půjčovny.

Vybírejte šaty v dobré náladě a udělejte si po zbytek dne volno, aby vás nic jiného nehonilo a abyste výběr zbytečně neuspěchala.

Svatební salon si vyberte na základě doporučení – správná prodejní asistentka se na vás musí podívat a okamžitě donést to, co sedí nejvíce k vaší postavě.

Nevěsta v dlouhých svatebních šatech s rozpuštěnými vlasy

Nádherné svatební šaty s mašlí

Dlouhé svatební šaty s korzetovým vrškem

Dlouhé svatební šaty s krajkou

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.