Předsvatební přípravy – 1. část

Před tím, než následuje náš velký a dlouho očekávaný den D, musíme zařídit hodně věcí, připravit se na to, aby byl svatební den tím nejkrásnějším v našem životě. S předsvatebními přípravami je ideální začít až rok před plánovanou svatbou. Nejnáročněji na čas je rezervace svatební oslavy a místa konání.

Barevná svatební kytice

Barevná svatební kytice

Co všechno k tomu patří

Poté, co vybereme vhodný termín a místo konání svatby, je na řadě výběr svatebních šatů ženicha a nevěsty. Mezi další nezbytnost patří vytvoření seznamu svatebních hostů, jejich zasedací pořádek, ale i vybírání svědka, družiček, koupení nebo vyrobení snubních prstenů, vyrobení nebo zamluvení si svatebního oznámení, výběr a zhotovení svatební kytice, květinová výzdoba místa svatby a svatební hostiny, dále pak zajištění svatebního dortu a zákusků na svatbu a v neposlední řadě zajištění fotografa, popřípadě kameramana. Nevěsta si musí vybrat vhodnou kadeřnici, se kterou se domluví na typu účesu, na jedné či dvou zkouškách před samotným svatebním účesem. Navštíví kosmetičku, se kterou doladí detaily vhodného svatebního líčení, domluví se na zkoušce a na časovém harmonogramu v den svatby. Pro každou nevěstu je stěžejním bodem výběr a zkouška svatebních šatů a všech doplňků, které k nim náleží.

Největší kvap nastává několik dnů před plánovanou svatbou.

Některá nevěsta chce kabelku, čelenku, závod, boa, bolerko a taky výzdobu auta v podobě panny a panáčka, ale daleko víc oblíbené je v dnešní době osazení auta ženicha nevěsty květinovými motivy. Květy jsou tak aranžovány ve tvaru srdce nebo imitují svatební kytici. Několik měsíců dopředu musíme zajistit i hudební produkci a domluvit se s nimi na ceně a také na tom, jak dlouho se na svatbě zdrží. Někteří hudebníci přicházejí již po svatebním obřadu, jiní až po slavnostním obědu a přípitcích.

Největší kvap nastává několik dnů před plánovanou svatbou. Proto je ideální, pokud si nevěsta vypracuje seznam úkolů a deleguje jimi členy své rodiny a nejbližší kamarády.

Kde a kdy se svatby nejčastěji konají

Dříve se svatby konaly mimo sezónu polních prací, neboť po dobu svatebních příprav se život na vesnici téměř zastavil. Proto ke svatbám nejvíc docházelo v období po Velikonocích, v době masopustu a po sklizni vína.

Doba a místo konání svateb

Pro řadu snoubenců bylo nemyslitelné, aby se svatba konala v květnu. Existuje rčení: „Svatba v máji, nevěsta na máry.“ Jinými slovy svatba, která by se odehrála v tomto měsíci, by mohla přinést velké neštěstí. Prapůvod tohoto rčení byl asi v pohanské době, kdy naši předkové v květnu chodili ke svým duchům, a to hlavně v noci. Proto byly zavřeny kostely i chrámy, a tudíž svatby, které byly uzavřeny, se pokládaly za nešťastné. Další možné vysvětlení je, že žena, která by počala na svatební noc dítě, by porodila v zimních měsících, a to bývá oslabená a ve statku je i málo potravin. Proto bývá považováno období masopustu za nejvhodnější pro početí miminka.

V dnešní době už mladí novomanželé na pověry moc nevěří, a považují svatbu konanou v květnu za romantickou.

Datum svatby, které si zasnoubený pár vybírá, se odvíjí podle jejich preferencí a představ. Jedni chtějí spojit svůj život v den, kdy se poznali, jiní ve výroční svých narozenin či zkrátka tehdy, kdy je volný termín daného místa a dané chvíle.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend