Svatební stůl podtrhne atmosféru svatebního dne

Svatba je prosycena výjimečnými okamžiky. K těm vůbec nejdojemnějším patří bezesporu svatební obřad, nedílnou součástí svatebního dne je ale také slavnostní hostina.

Jestliže ji chcete učinit nezapomenutelnou, dbejte nejen na kvalitní gastronomický zážitek, ale svou pozornost věnujte také výběru místa konání svatební hostiny a výzdobě svatebního stolu .

Svatební stůl s dekoracemi

Svatební stoly pro přehlednost raději očíslujte

Nebojte se zapojit do organizace

Jestliže jste si pro svou svatební hostinu rezervovali salónek v restauraci, pravděpodobně se sestavení a nazdobení svatebních stolů ujmou tamní pracovníci (pokud si nebudete přát vše zařídit sami). Když se však bude hostina konat například ve staré stodole, na soukromé zahradě nebo třeba na paloučku uprostřed lesa, bude kromě cateringu pravděpodobně veškerá organizace přímo na vašich bedrech.

Můžete také využít služeb svatební koordinátorky, která vám připraví svatbu na klíč, kdy se nemusíte vůbec o nic starat sami.

Ať tak či onak, v každém případě se nebojte vstoupit do diskuze, přispějte svým názorem a přeložte své představy a nápady. Druhá strana by měla vždy brát vaše názory a připomínky v potaz.

Jak pojmout výzdobu svatebního stolu?

Ačkoliv je výzdoba každé svatby zcela originální a odlišující se od ostatních svateb, existují věci, které by určitě neměly chybět na žádné z nich.

Dekorace na listopadové svatbě

Dekorace svatebního stolu by měly odpovídat ročnímu období, na obrázku výzdoba podzimní svatební tabule

Ubrusy a ubrousky
Stoly by měly být překryty vhodným látkovým ubrusem. Nejčastěji se volí ubrus v čistě bílé barvě, případně v jiném světlém neutrálním odstínu. Žádané bývají i takzvané rautové sukně, což jsou ubrusy ze splývavého nařaseného materiálu sahající až k zemi. Obvykle nechybí ani ozdobný středový pás neboli stolová šerpa, která může nést výraznější odstín, obvykle sladěný s dominantní barvou celé svatby. Tento běhoun bývá vyroben nejčastěji z organzy, juty, krajky či saténu.

Svatba je bezesporu slavnostní událostí, tudíž také ubrousky by měly být spíše textilní. Existuje mnoho návodů, jak je složit tak, aby působily velmi efektně a vkusně doplnily svatební tabuli. Papírové ubrousky se svatebním motivem se hodí spíše do krabice s výslužkou.

Kromě ubrusů a ubrousků může být součástí svatební tabule také prostírání. K dostání jsou půvabné kousky ve tvaru srdce a dokonce i speciální papírová prostírání představující omalovánky, které jistě vtipně oživí každou hostinu a zároveň svou hravostí prolomí formální atmosféru.

Moderní boho a rustikální svatby sázejí na přírodní materiály a často se tak nechávají přiznané dřevěné stoly, které jsou pouze nazdobeny pomocí jutových šerp, váziček a krajek.

Nezbytné potřeby pro stolování
Tuto část netřeba příliš rozepisovat. Mělký a hluboký talíř, odpovídající příbory, v neposlední řadě rovněž sklenice na vodu i na přípitek zkrátka nesmí chybět. Někdy je menu přímo servírované, často jsou na stole také hluboké mísy, ze kterých si mohou hosté sami nandat jídlo. Obzvláště v horkých letních dnech přijdou vhod i karafy nebo džbány na vodu.

Svatební jmenovky na stůl
O zasedacím pořádku ještě bude řeč, každopádně by nikdy neměly chybět jmenovky na sůl. Právě ony usnadní svatebčanům rychlé a bezproblémové usazení, protože každý se velmi snadno zorientuje, u kterého stolu je právě to jeho místo.

Většinou je možné si nechat jmenovky natisknout společně se svatebním oznámením a dalšími tiskovinami. Ti šikovnější si je ale samozřejmě mohou vyrobit i sami.

Svatební jmenovky na stůl

Dekorace na svatební stůl
Svatební stůl by měl být praktický a slavnostní. Opravdovou duši mu však vdechnou až dekorace. Většinou nechybí vázy s živými květinami nebo květinové vazby, oblíbené jsou rovněž romantické čajové svíčky, velké voskové svíce, barevné skleněné kamínky, okvětní lístky růží, svíčky, zrcátka. K dekoračním prvkům se řadí i ozdobné potahy židlí a mašle.

Nezapomeňte na zasedací pořádek

Zasedací pořádek dokáže pořádně zamotat hlavu nejedné dvojici. Jen málokde panují ideální rodinné vztahy, kdy spolu všichni navzájem skvěle vycházejí. Dokonce i jediný rozvedený nebo rozhádaný pár (a je jedno, jestli se jedná přímo o rodiče nebo kamarády) dokáže udělat v zasedacím pořádku pořádnou neplechu. Obecně platí, že čím více hostů, tím náročnější bude jejich usazení ke stolu tak, aby to vyhovovalo všem zúčastněným.

Zasedací pořádek boho svatba

Zasedací pořádek volte vždy s ohledem na místo konání svatby

Podle svatební etikety by měla sedět v čele stolu nevěsta s ženichem, přičemž ten se bude nacházet po její pravé ruce. Místa vedle nich patří rodičům, kdy vedle ženicha sedí matka nevěsty a vedle nevěsty otec ženicha.  Co nejblíže k novomanželům sedí také svědci. Nutno podotknout, že ne vždy je možné kvůli již zmíněným vztahům toto uspořádání dodržet. V takovém případě dbejte více než na etiketu na svůj instinkt.

Pozvané páry by měly být usazeny vedle sebe nebo naproti sobě. Jestliže máte na svatbě i nezadané hosty, neváhejte je dát k jednomu stolu. Vždy se také snažte usadit svatebčany tak, aby měli ve své blízkosti někoho, koho znají a neseděli obklopení pouze „cizími“ lidmi, snáze tak docílíte uvolnění atmosféry.

Variant uspořádání stolů je bezpočet

V našem prostředí je vůbec nejběžnější spojit jednotlivé stoly v jediný veliký stůl. Tento spojený sůl může mít tvar „I“, kdy může představovat jednu dlouho „nudli“ nebo je těchto „I“ v sále několik. Oblíbený je rovněž tvar „T“ nebo „U“, hosté tak sedí víceméně všichni pospolu.

Setkat se lze i s uspořádáním, kdy jsou stoly ponechány samostatně a svatebčané jsou tím pádem usazeni po menších skupinkách. V tomto případě mohou být stoly kulaté.

Samozřejmě existují také libovolné kombinace výše uvedených variant. Záleží totiž i na konkrétních dispozicích prostor, kde se hostina koná. Někdy není jednotné uspořádání proveditelné. Mnohdy je tak vytvořen jeden velký čelní stůl, který je určen pro novomanžele a jejich nejbližší, zatímco ostatní hosté sedí u menších samostatných stolů.

Ať již bude vaše uspřádání svatebních stolů jakékoliv, vždy dbejte především na to, aby měli všichni okolo sebe dostatek prostoru a mohli volně projít například na toaletu. Nezapomeňte také na stůl pro svatební dort a případně i na stůl určený k odkládání svatebních darů a svatebních přání.

Dekorace určitě ano, ovšem s mírou

Vzhledem k obrovské nabídce svatebních dekorací není divu, že má dvojice občas potíže se rozhodnout pro konkrétní dekorační prvky a tak má tendenci to s výzdobou přehánět. Samotný výběr však může ulehčit to, pokud si uvědomíte, že stoly mají omezenou plochu a vždy je ještě třeba ponechat dostatek místa pro talíře a příbory. Vůbec se nebojte být při výzdobě slavnostní tabule spíše střídmější, hosté tak budou mít při stolování více manipulačního prostoru a budou se cítit komfortněji.

Dekorace vybírejte s ohledem na celkový charakter vaší svatby. Jen tak dosáhnete dokonalého efektu, kdy bude vše krásně sladěné. Kupříkladu v případě rustikální nebo lesní svatby upřednostňujte přírodní materiály (lněné ubrusy, jutové stužky, přírodní dřevo), do zámeckého prostředí zase patří broušené sklo či ručně kované svícny.

Svatba ve všední den

Zasedací pořádek na svatbě

Zasedací pořádek při venkovní svatbě

Jemná luční kytice jako dekorace na svatební stůl

Zrcadla v rámech jako dekorace svatební tabule

Svatební dekorace na podzimní svatbě

Dekorace svatební tabule pro venkovní svatbu

Květinové dekorace Můj dekor.cz

Modro-bílá dekorace svatební tabule na venkovní svatbě

Dekorace na rustikální svatbu

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.