Svatba v přírodě sluší venkovským obřadům i velkolepým ceremoniím

Svatby v přírodě jsou rok od roku oblíbenější. A to ve všech ročních obdobích. Nabízí širokou škálu možností a mnohdy se díky nedostatku uzavřených prostor stávají i nutností. Příroda však nemá meze, což je její předností a je jedno, jestli chcete svatbu na louce, u řeky, či v lese.

Dekorace přírodní svatební hostiny

Při venkovní svatbě jsou velmi důležité dekorace. Nádherně vypadají velké květinové dekorace doplněné o světýlka

Páry nejčastěji volí obřad v zámeckém parku, na louce či na vlastním pozemku. Rovněž mnoho hotelů nabízí také možnost venkovních obřadů a následných hostin. Záleží tak na vašich finančních možnostech, dostupných termínech, ale i počtu svatebních hostů.

Každá svatba samozřejmě vyžaduje spoustu organizace, detailních řešení a plánování, které s sebou nesou i zvýšený stres, který je i tak dostatečně velký. A venkovní svatba si toho žádá ještě o něco více. Jak ale takovou svatbu naplánovat, a jaké jsou možnosti?

Svatba v přírodě může být krásná, ale také praktická
Venkovní svatba s sebou však nese jistá rizika. Prvním z nich je samozřejmě počasí. Tomu se poručit nedá. Z krásné svatby se může během pár minut stát pohroma. Také novomanželský tanec na nezpevněném podloží není nijak zvlášť pohodlný, v pokročilých hodinách navíc ani příliš bezpečný. Proto se nabízí možnost částečně přírodní svatby.

Tedy obřad venku a následný program uvnitř pod střechou. Spojí se tím krása divoké přírody i praktická stránka. Odpadnou tak obavy z toho, jestli náhodou nebude pršet, nebude vám i hostům příliš velké horko nebo naopak zima.

Pokud přece jen trváte na výhradně venkovní svatbě, řešení se také najde. Nejčastějším a nejideálnějším řešením jsou takzvané party stany, které zajistí ochranu před sluncem i případným deštěm a mimo večerní program pod nimi můžete uspořádat také svatební hostinu. Stany se vyrábí v mnoha velikostech a v případě, že máte opravdu velkou rodinu, je možné spojit více stanů dohromady. Na první pohled se toto řešení může zdát jako nevzhledné, ale dekorace, květiny a světýlka umí udělat divy a vytvoří magickou atmosféru téměř kdekoli.

Přírodní výzdoba

Výzdoba je po nevěstiných šatech a hostině asi nejstěžejnějším prvkem každé svatby. Květiny, světýlka, barvy a miliony dalších možností se naskýtají, když přijde řeč na výzdobu. U přírodních svateb se o velkou část výzdoby postará už samotná krása přírody, která má nezaměnitelnou atmosféru. Trocha toho pozlátka ale nikdy není na škodu a snad každá nevěsta touží po dech beroucí svatbě, květinách a romantice. O tom přeci svatba je a budete na ni vzpomínat celý život.

Vaše první kroky povedou k oltáři, proč tedy nezačít přímo u něj. Jelikož v přírodě vás žádný opravdový oltář nečeká, což je v pořádku, protože se nejedná o kostel, je hezké nějakým způsobem upoutat pozornost na toto místo.

Tento účel dokonale splní přírodní svatební oblouk. Ten vytyčí místo, kde si řeknete své ano. Oblouk můžete zakoupit, půjčit si jej v půjčovně, případně si jej můžete jednoduše vyrobit.

Oblouk je možné dozdobit k dokonalosti pomocí květin doplněných o velký, ve větru vlající kus látky či organzy. Bílý, růžový, zlatý, pudrově modrý, to už je na vás a na barevném tématu celé svatby. Židle pro hosty, kteří budou přítomni u obřadu můžete ozdobit ve stejném duchu, popřípadě je dekorovat drobnými kytičkami a přírodními dekoracemi.

Svatební brána

Jednoduchou svatební bránu můžete dekorovat pomocí barevných látek a květinových dekorací

Podobně jako oblouk můžete nazdobit i stan nebo jiné vnitřní prostory. Na stole se budou dokonale vyjímat květiny. K tématu přírodní svatby se krásně hodí přírodní a jakoby ledabylý styl výzdoby, který je ale ve finále velmi efektivní a o atmosféru se postará úplně stejně, jako honosná výzdoba. Stačí nakoupit větší sklenice, například zavařovací, ovázat je stuhou a vložit do nich pár lučních květů.

Mašle z organzy pak zase použijte na ovázání židlí. Na strop, sloupy, či trámy umístěte světýlka, která se postarají o romantiku po setmění. Světýlky můžete omotat i na okolní stromy či je zavěsit na větvičky. Uvidíte, že až slunce zapadne, budete žasnout nad tou romantikou.

Zajistěte hostům komfort

Pokud se rozhodnete pro svatbu v přírodě, je potřeba myslet i na pohodlí hostů, a to jak přes den, tak i v pozdních večerních hodinách. Pokud se svatba koná v létě, nejspíš nehrozí, že by byla hostům večer zima. Přesto je dobré být připraven.

U venkovního posezení mějte k dispozici deky, popřípadě sežeňte plynové ohřívače. Mezi nimi mohou stát vysoké stolečky, kde si mohou hosté vypít drink a možná si i trochu odpočinout od večerní zábavy a popovídat si s ostatními.

Dekorace svatební tabule pro venkovní svatbu

Venkovní hostiny mohou být jednoduché, přesto je hosté budou milovat

Plánování s trochou pomoci

Svatbu nelze naplánovat v jednom člověku, a pokud, tak jen velmi těžko. Svatební den si máte přeci užít a ne neustále přemýšlet nad tím, zda jste na něco nezapomněla. Proto máte družičky, které se jistě rády o některé věci postarají a pomohou vám udělat tento den nezapomenutelným. Postarat se mohou třeba o večerní zábavu spolu se svatebními hrami, o organizaci odvozu hostů na svatbu a domů, nebo mohou hlídat, aby byl na stolech stále dostatek jídla a každý měl co pít.

Pokud však máte z příprav přeci jen hrůzu, pozvali jste více hostů a na organizaci sami nestačíte, požádejte o pomoc svatební agenturu.

Sdělíte jim, jakou máte představu, co na svatbě mít chcete, a co naopak rozhodně ne. Celou dobu organizace budete v kontaktu a ve finále si obřad nejspíš i mnohem více užijete, protože budete vědět, že je o vše postaráno a vy si můžete prostě užít svůj den na plno, s čistou hlavou, a třeba si ulovit trochu toho dobrého jídla, které by vám při řešení případných problémů nejspíš hosté snědli, než byste se k němu vůbec dostali.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend