Svatební tanec a zábava pro hosty

V dobách dávno minulých často na svatební hostině nechyběli buď herci či kouzelníci, kteří svými veselými kousky dokázali pobavit všechny přítomné.

Dnes není tento způsob zábavy příliš obvyklý, místo kouzelnických triků se tak stále více do popředí zájmu svatebčanů dostává svatební tanec a další zábava pro hosty.

Ženich s nevěstou tančí svůj první novomanželský tanec

První novomanželský tanec

Po obědě

Po zkonzumování oběda bývá pauza, kdy se novomanželé odcházejí fotografovat.

Aby se svatebčané nenudili, předčítají se svatební přání či se nechává prostor na volnou zábavu.

V případě, že se svatba a svatební hostina koná na zajímavém místě – je vhodné svatebním hostům dát seznam doporučení, co se dá v daném místě navštívit.

Jelikož se často svatby konají na místech, které většina z hostů nezná, není od věci ani mapička památky v okolí a samozřejmě také místo konání obřadu a svatební hostiny.

Po návratu nevěsty s ženichem

Jakmile se nevěsta se ženichem vrátí, může propuknout to pravé svatební veselí. Zpravidla se pronesou svatební proslovy.

Svatební proslov by měl být přednesen v tomto pořadí

  1. otec nevěsty
  2. ženich
  3. nevěsta
  4. svědci

Následně jsou hosté vyzváni ke konzumaci občerstvení, které může být uskutečněno servírovanou formou, stále častěji jsou ale vyhledávány rauty kombinované ze studených a teplých pokrmů.

Jakmile se všichni najedí a již jsou spokojeni, můžete pomalu přejít ke zlatém hřebu večera, a sice prvnímu tanci novomanželů.

Svatební focení

Focení novomanželů

Sólo pro novomanžele

Svatební tanec či sólo pro novomanžele je velmi obvyklý, mnoha ženichy však nepříliš oblíbený, úkon. Kolem novomanželů se vytvoří kolo z okolních hostí, ve kterém pak ženich s nevěstou tančí.

Oblíbeným tancem rychlejších rytmů je valčík či foxtrot, z pomalejších blues, ploužák či rumba. Velmi populární jsou také tance na oblíbené hity. Někteří novomanželé si dokonce připraví strhující show s několika různými tanečními styly.

Ke svatebnímu tanci se dá přistupovat jako k nutnému zlu, lze jej ale také povýšit a udělat z něj hlavní hřeb večerního programu. Klíčovým faktorem je výběr hudby, která vám bude blízká. Pokud sníte o elegantním či energickém nezapomenutelném prvním tanci, ale nemáte čas či možnost se jej sami naučit, doporučujeme vyhledat pomoc o odborníků, které najdete v našem katalogu ověřených dodavatelů.

Jakmile si novomanželé svůj tanec odbydou, jsou na řadě další, tance v tomto pořadí: tanec otce s nevěstou, tance s rodiči a dále i s dalšími členy rodiny.

NÁŠ TIP: Podívejte se na naše články se základními tanečními kroky a výběrem hudby pro novomanželský tanec.

Po prvním novomanželském tanci se většinou dostane ke slovu populární muzika či pozvaní hudebníci. Záleží na preferencích novomanželů, zda pustí reprodukovanou hudbu, pozvou si cimbálovou kapelu nebo jiné hudební těleso.

Z vlastní zkušenosti však výrazně doporučujeme buď živou hudbu nebo svatebního DJ, který bude produkovat novomanželi vybrané písně, případně bude pouštět hity podle přání svatebních hostů.

V posledních několika letech se stále více objevují různé varianty tanečních her, které mají za úkol zabavit všechny přítomné, ať už aktivně – tancem, či pasivně – pozorováním ostatních hostů. Pojďme se tedy podívat, jak vaše nejbližší zabavit.

Taneční hry

Mezi nejoblíbenější hry spojené s tancem patří tanec s koštětem, s balónky, nebo se židlemi. U starých Slovanů byly rozšířené svatební tance, které měly tematiku volby partnera či zásnub. Tento druh tance se jmenoval šátečkový, ručníkový, či hubičkový.

Tanec se smetákem

V současné době je na principu střídání tanečního partnera založen velmi oblíbený tanec, kdy jsou zadány taneční dvojice a jeden člověk dostane přiděleného trošku netradičního společníka – koště.

Hudba začne hrát a všichni se dají do tance. Jakmile tanečník, který v rukou třímá koště, upustí koště na zem, přestane hrát hudba a taneční páry se musejí vystřídat. Kdo se rychle nezadá, ten je odsouzen tancovat se smetákem.

Svatební tanec či sólo pro novomanžele je velmi obvyklá, mnoha ženichy však nepříliš oblíbená, tradice.

Balónkový tanec

Balónkový tanec probíhá takto: tanečním dvojicím se na parketu přivážou ke kotníkům balónky, a když začne hrát hudba, tak se ženy a dívky snaží svými podpatky propíchnout dalším tanečním párům jejich balónky. Kdo má u nohy prasklý balónek, musí jít z kola ven, a tak vyhrává ten, kdo má na noze neprasklý balónek. Často dochází k žertovným situacím a tanečním kreacím, během kterých se ženy a dívky snaží vzájemně propíchnout balónek své sokyně v tanci.

Další variace tance s balónky: taneční pár si umístí mezi své hlavy nafouknutý balónek (případně jablko, pomeranč) a tančí do rytmu hudby. Pár, kterému balónek spadne, vypadá z kola ven. Vyhrává tak dvojice, která je nejvíce sehraná a balónek jim mezi hlavami vydrží nejdéle.

Židličkový tanec

Židličkový tanec zase spočívá v tom, že je doprostřed parketu umístěno několik židlí (o jednu méně, než je tanečních párů). Páry kolem židlí tančí či je obchází. Když přestane hudba hrát, musí si dámy sednout na židli. Ta, která nemá židli, společně se svým tanečním partnerem vypadává.

Po každém kole se ubere jedna židle a vyhraje ten pár, který si sedne jako poslední. Tato forma tanečního veselí je velmi oblíbena i pro přihlížející, nezřídka kdy se totiž stane, že si jedna z dam místo na židli sedne na zem, protože není dostatečně rychlá a její kolegyně jí židličku před nosem sebere.

Tanec s vařečkou

Vytvoří se kruh tak, aby vedle sebe stáli na střídačku muž a žena. Zapne se hudba, vezme se dřevěná vařečka, kterou si dá první tanečník mezi nohy a bez pomoci rukou ji předá svému partnerovi (ve směru hodinových ručiček). A tak to postupuje dál, až se všichni tanečníci vystřídají.

Jede, jede mašinka

Je vůbec třeba tento tanec představovat? Mašinku zná snad každý. Pro ty co, přesto tápou.

Svatebčané se seřadí za sebe, chytnou se za pas tanečníka před sebou a v houpavém rytmu procházejí různými části svatebního sálu, kuchyní, chodbami atd. Postupně vláček nabírá další a další tanečníky, až vznikne dlouhý had spojený pomocí rukou tanečníků.

Čím je cesta těžší, tím zábavnější se tanec stává. Veselé okamžiky jsou tehdy, když si vedoucí celého průvodu začne vymýšlet další taneční prvky či kreace, které se ostatní za ním snaží napodobit a vzhledem k věku, pozdější hodině či vyšší hladině alkoholu jim to moc nejde a celý vláček se tak může ubírat cestou k zemi.

Hudbu a tanec, kterými můžeme zabavit své svatební hosty, máme za sebou, pojďme se nyní podívat na další možnosti zábavy, kterou můžete pro svatebčany připravit.

Prezentace s fotkami novomanželů a známých

Velmi oblíbené bývají také projekce fotografií na plátně, kde v průběhu večera volně rotují obrázky, které mapují dosavadní život obou novomanželů. Do prezentace můžete začlenit jednak fotografie, které ukazují oba hlavní protagonisty od jejich dětství a dospívání až po dospělost, s důrazem na hlavní životní události, kterými je první třída, maturita, promoce, a taky první fotografie z období vzájemného poznávání, společných dovolených.

Vhodné je také začlenit fotografie rodiny a přátel. Ideálně pokud se každý ze svatebčanů najde na některé z fotografií. Uvidíte, že budete tato projekce všemi kvitována s povděkem.

Projekci fotografií ocení všichni svatební hosté.

Svatební soutěže

Svědek nebo blízký kamarád připraví soutěže, které vám pomůžou se zpestřením svatebního veselí. Jedna ze soutěží spočívá v zavázání očí ženicha, před nějž se postaví zástup dívek, dam a slečen. Ženich pak musí hmatem nohy poznat, která z nich je jeho nevěsta. Velmi zábavné je, když je do řady nastrčen nějaký muž, který má nejen větší, ale hlavně chlupatější nohy. Pak se škodolibě smějí nejen ostatní účinkující oné taškařice, ale taky ostatní přítomní v sále včetně obsluhy.

Stejně tak můžete zavázat oči i nevěstě, která musí poznat svého milého. Tipování podle nohou není v této podobě příliš zábavné. Jak všichni víme, ženy mají rády mužská pozadí, tak proč by nevěsta neměla zkusit poznat svého manžela podle této části těla? 🙂

NÁŠ TIP: připravte pro hosty zajímavé svatební hry a soutěže.

Únos nevěsty – je to vhodná zábava?

Na některých svatbách se koná únos nevěsty, ke kterému dochází někdy navečer a který je v režii nevěstiných či ženichových přátel. Někdy o něm nevěsta ví dopředu, jindy je to i pro ni samotnou velké překvapení. Žena bývá unesena do vybrané restaurace, kde se únosci oddávají alkoholovému dýchánku, který je samozřejmě na účet ženicha. Ten poté, co svou nevěstu najde, musí si ji vyplatit tučným výkupným.

Některé nevěsty či jejich příbuzní však berou únos nevěsty jako něco, co zbytečně naruší chod celé svatby, protože dochází k tomu, že oba novomanželé na čas zmizí z hostiny a svatebčané se musí bavit bez nich, což je po dlouhém čekání často nepříjemné. Dokonce jsou známé i momenty, kdy se po únosu zapomněl samotný ženich nebo dokonce, kdy došlo ke zranění nevěsty neopatrnými a často přiopilými únosci.

Čepení nevěsty

Pojďme se teď podívat na historii a sice na takzvané čepení. Přelomovou fázi svatby bylo čepení nevěsty, kterým se z dívky stávala ženou. Věnec, který byl označení panny a její nevinnosti, si nevěsta vzala na svatbě naposledy – byl to rozmarýnový či květinový věnec. Nejbližší kamarádky si dívku vzaly stranou, většinou do vedlejší místnosti, aby ji očepily, tedy sňaly věnec, a naopak na ni daly čepec, který je znakem toho, že jde o provdanou ženu.

Jde sice o často vymizelou tradici, ale její zjednodušené obdoba se ještě vyskytuje. Čepení bývá veřejné a je o tom, že v doprovodu hudby a písně Ej, od Buchlova větr věje… je nevěstě sňat závoj a nasazen čepe, kterým může být i šátek atd.

Ženich tak zase dostává klobouk, fajfku, vestu nebo jinou část tradičního oblečení. Čepení provádějí vdané ženy a po čepení je většinou sólo novomanželů.

Svatba pomalu končí a vy se loučíte se svojí rodinou, blízkými a kamarády, kteří váš přišli na svatbu podpořit. Dobrým zvykem bývá dárky pro hosty pomocí výslužky. Co by taková výslužka měla obnášet?

Výslužka na rozloučenou – kdo ji dostane a co obnáší

Na rozloučenou dostane každá rodina od novomanželů výslužku, což jsou většinou sladkosti – zákusky a koláčky. Je to malá krabice, kterou zdobí snítka myrty či krušpánku – buxusu. Někdy bývají zákusky rozváženy před či po svatbě. Rozvozu se často chopí svědek nebo někdo blízký z rodiny nevěsty a ženicha. Výslužku je zpravidla dobré dát i těm, kteří se nějak podíleli na přípravě svatby, někdy je výslužka darována také sousedům či kolegům do zaměstnání.

A proč se výslužka vlastně hostům dává? Vše má samozřejmě historické kořeny, kdy se jednalo o jakousi reprezentativní funkci, jelikož přebytky na svatbě symbolizovaly a ukazovaly, jak byla svatba velká a bohatá, když toho ještě tolik zbylo.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.